Hiçbir şeyi kişisel almayın

Dün facebookta takip ettiğim bir tasarım sayfasında ( design-dautere.com) bu fotoğrafı gördüm. Fotoğrafı, ‘fotoğrafa bakınca ne hissediyorsunuz?’ diye sorarak paylaştım. Birkaç arkadaşım cevap vermişler. Çoğunluk ‘özgürlük’ derken, bir kişi ‘hapis olmuş gibi’ yorumunu yapmış, bir diğeri evi bulunduğu ortama yakıştıramamış , uyumsuz bulmuş, bir başkası vauvv diyecek kadar çok beğenmiş .

Aynı fotoğrafa bakarak, farklı farklı şeyler düşünebiliyoruz. Üstelik de bu fotoğrafta fotoğrafçının yönlendirmesi olduğu halde. Yorumumuz, deneyimlerimiz, zevklerimiz ve ihtiyaçlarımızla paralel olarak farklılaşıyor. Bu basit örnekten bile yola çıkarak hayatımızdaki herşeyin ne kadar göreceli olduğunu anlayabiliriz. Baktığımız, gördüğümüz, okuduğumuz herşey kendi içsel süzgeçlerimizden geçtiği için başkalaşıyor.

Bazılarımız için bunu kabul etmek oldukça zor. Örneğin doğum haritasında sabit niteliği çok yüksek olanlar , bir de değişken nitelik ve hava elementi az ise, tek doğrunun kendi gördükleri olduğu konusunda oldukça iddiacı olabilir, diğer herkesin görüşünü yanlış olarak kabul edebilirler. Diğerlerinin görüşlerini anlamak bir yana dursun, kendi bildiklerinde ısrarcı oldukları için bir nevi gelişimleri için kendi kendilerine engel koyabilirler.

Oysa ki görecelilik durumunu hazmetmek ve hayata geçirmek , pek çok çatışmanın önünü kesebilir, hayatımızı çok büyük oranda rahatlatabilir. Don Miguel Ruiz ‘nin Toltek Bilgeliği kitabı olan Dört Anlaşmada bahsettiği anlaşmalardan biri olan “Hiçbir şeyi kişisel almayın” , bu konuyu çok güzel özetliyor. Size söylenen hiçbir şeyi kişisel algılamayın, çünkü o sözler ,söyleyenin bakış açısından söylenmiş, onun deneyimlerinden, ihtiyaçlarından veya korkularından oluşan dev bir süzgeçten geçerek size aktarılmış sözler. Size ‘güzelsin’ denildiği için güzel olmadığınız gibi ‘çirkinsin’ denildiği için de çirkin olmazsınız.

Bakış açımızı farklılaştıran unsurlar nelerdir onu da başka bir yazıda konuşuruz belki.

Bugün, kendinizi başkalarının sözlerinde kaybetmediğiniz , kendinizi ifade etmek adına başkalarını incitmediğiniz harika bir gün dilerim.

UlyaCanAstroloji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: