Doğum Saati Belirleme- Rektifikasyon

Kişiye özel astroloji haritaları, doğum anında kişinin ilk nefesi ile birlikte bulunduğu yerden bakıldığında gökyüzünün konumunun o anda çekilmiş bir fotoğrafı gibi düşünülebilir. Aynı anda, aynı yerde doğmuş birkaç kişi varsa haritalar aynı olabilir fakat birkaç dakika haritada birkaç derecelik farklar oluşturabilir ve bu farklar haritanın temel yapısında değişimlere sebep olur. Bu nedenle, bir doğum haritası yorumu yapılabilmesi için doğum yeri, doğum günü(gün-ay-yıl olarak) ve doğum saatinin tam olarak bilinmesi gereklidir. Siz de benim gibi, astrolojinin günümüzde olduğu kadar önemsenmediği, kayıt ve veri tutmanın titizlikle yapılmadığı dönemlerde doğmuşsanız, doğum saatinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bundan yaklaşık 22-23 yıl önce, hayatımda ilk astroloğa gittiğimde astroloğa verebildiğim bilgi sadece sabahla öğle arasında doğduğumdu. Astrolog, adının efemeris (gök günlüğü) olduğunu sonradan öğrendiğim bir kitabın sayfalarını karıştırarak bana çeşitli sorular sormuş ve doğum saatimi yaklaşık olarak hesaplamıştı.(Sonradan bu saatin 1 saate yakın farklı olduğu hocamın ve benim yaptığım hesaplamalala ortaya çıktı. fakat burada astroloğu eleştiremem , çünkü çok gençtim ve hayatımda henüz önemli diyebileceğim çok az olay olmuştu) Doğum saati bu şekilde, bir kaç soru ile 5-10 dakikada yaklaşık olarak belirlenebilse de , daha gerçekçi ve hatasız hesaplanması , haritanın doğru yorumlanabilmesi için çok önemlidir. Kişinin yaşadığı, başına gelen olaylardan yola çıkılarak doğum saatini belirleme işlemine astrolojide Rektifikasyon denir.

Bir Efemeris örneği
Bir Efemeris Örneği

Rektifikasyon işlemi oldukça karışık ve zaman alan bir işlemdir. Pek çok teknik bir arada kullanılarak, kişinin yaşamındaki olayların tarihlerine göre harita yükselen derecesi oturtulmaya çalışılır. Yaklaşık bir doğum saati aralığı verilebilirse, veya sabah ezanına yakın vb ezan saati ile veya önemli başka bir olayla bağlantı bilinebilirse , çalışma da o kadar sağlıklı sonuç verecektir. İşlem, kişinin hayatında yaşadığı olaylardan yola çıkılarak yapıldığı için, bu olayların tarihlerinin de işlemi yapacak astrologla paylaşılması gereklidir.

Doğum saatinizi bilmek, yükselen burcunuzu da bilmeniz anlamına gelir. Bir astroloji meraklısıysanız, günlük/haftalık/aylık yorum yapan astrologların, yükselen burçlara göre yorum yaptıklarını bilirsiniz. Çünkü tüm harita bu yükselen derecesine göre çıkarılır. Ve hayatımızdaki en önemli motivasyonlarımız, yapmak istediklerimiz, kendimizi nasıl ortaya koyduğumuz, nasıl göründüğümüz hep yükselen burçla ilgilidir.

Yükselen burcunuzu, yükselen derecenizi dolayısı ile doğum saatinizi bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, bu konuda danışmanlık almak için iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle

UlyaCanAstroloji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: