ATATÜRK İÇİMİZDE

Bugün 10 Kasım 2019. Atatürk’ün ölümünün 81.yıl dönümü. Sonsuz sevgi ve saygı ile anarken, ruhunun varlığına ve ülkemiz, ulusumuz ve vatanımız için yaptıklarına şükrediyor ve onu büyük bir minnetle anıyorum.

Her yıl Atatürk’ü anarken, içimdeki bitmeyen yasım ve üzüntüm , boğazımın düğümlenmesine, gözlerimin yaşlanmasına neden olur. Onu daha iyi tanımak ve anlamak isterim. Bu yıl , 29 Ekim’de, yine Atatürk’le ilgili düşünürken, eğer bir yerlerden bize bakıyorsa bizden ne isterdi diye düşündüm. Ve 10.yıl nutku zihnime düşüverdi;

“…Türk Milleti zekidir, Türk Milleti çalışkandır, Türk Milleti’nin karakteri yüksektir…Türk Milleti kahramandır,…”

Her fırsatta ulusunu güzel sözlerle teşvik eden ve onları peşinden sürükleyen bir lider, ulusunun sahip olduğu potansiyellere yürekten inanan ve onları gören bir lider, ne isteyebilir?

Ulusunun , her bir bireyinin, kendi içlerindeki potansiyeli bilmesini, sahiplenmesini ve ortaya koymasını isteyebilir.

Peki acaba ben kendimi onun söylediği gibi zeki, çalışkan, kahraman buluyor muyum? Kendime bu güzel sıfatları layık görüyor muyum? Peki siz? O halde, Atatürk’ün izinden yürürken, onun karakterini, yaptıklarını ve yapmak istediklerini anlamış bireyler olarak, bizlerde görmeyi arzu edeceğini düşündüğümüz potansiyellerimizi ortaya mı çıkarmalıyız acaba? Ne dersiniz.

Yaşamda gördüğümüz her şey bizi yansıtır. İnsan kendinde olmayanı dışarıda göremez. Bir diğerinde gördüğümüz ‘iyi’ veya ‘kötü’ olarak tanımladığımız her şey, bizde de ‘az’ veya ‘çok’ vardır. Eğer olmasa zaten anlayamaz ve göremeyiz. Örneğin sizin içinizde küçücük beyaz yalanlar söyleyen bir yanınız yoksa, dışarıda kocaman büyük yalanlar söyleyen birinin her söylediğine inanırsınız, çünkü sizde yalan kavramı yoktur.

Bunun gibi, Atatürk için düşündüğümüz, onda gördüğümüz sıfatlarla ilgili kendimizle bir çalışma yapabiliriz belki de. Ve şu ana kadar kendimizde göremediğimiz yanlarımızı görüp , onlara sahip çıkabiliriz. Böylece içimizde yaşattığımız gerçeklerimizle yüzleşebilir ve bu gerçekleri/potansiyelleri ne kadar sağlıklı bir şekilde yaşama geçiriyoruz diye sorgulama yapabiliriz.

Şimdi bir de bu bakış açısıyla, “Atatürk İçimizde Yaşıyor” derken, aslında ne söylediğimizi bir düşünün.

İçimdeki,bendeki;
-liderlik,
-devrimcilik
-karizmatiklik
-yenilikçilik
-cesaret
-öncülük
-mücadelecilik
-entelektüellik
-zeka
-vatanseverlik
-sanatseverlik
-şefkat
-çalışkanlık,vb

kavramlarıyla ilgili potansiyelimi bulmaya , görmeye , kabul etmeye ; kendim ve bütünün hayrına olacak şekilde yaşama geçirmeye niyet ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: