Şans, Burç Değiştirdi !

Astrolojide “Büyük İyicil” olarak bilinen Jupiter, mitolojik adı ile Zeus, yay burcundaki 1 yıllık seyahatini tamamlayarak dün (3 aralık 2019) Oğlak burcuna geçti. Bu önemli transiti bugünkü yazımda sadece kişisel olarak değerlenmek istiyorum. Global etkileri için yarın ikinci bir yazı yayınlayacağım.

Jupiter değdiği noktada, genişleme, büyütme ve refahlık etkisi yapar. Büyük iyicil diye tanımlanmasının sebebi de budur. Ancak, her büyüme ve genişleme hayatımıza olumlu etkiler getirir mi? Bazen azalmasını istediğimiz şeyler çoğalabilir, tükenmesini istediklerimiz artabilir ve bu durumlar bizi mutlu etmeyebilir. O halde, Jupiter’in Oğlak burcunda yapacağı 1 yıllık hareketin yorumunu ,olumlu ve olumsuz etkiler olarak iki başlık altında inceleyelim.

Öncelikle olumlu etkilerinden bahsedecek olursak, oğlak burcunun haritalarımızda bulunduğu ev konularında 20 Aralık 2020 ‘ye kadar Jupiter’in bize getireceği potansiyeller;

 • Yeni yapılanmalar inşaa etme
 • Bu yeni yapıları oluşturmak için gerekli olan öz disiplini sağlama
 • Sistemli ,hedef odaklı ve pratik hareket etme, planlar yapma
 • Geçtiğimiz bir yıldır üzerinde düşündüğümüz, araştırdığımız, bir vizyon geliştirdiğimiz konularla ilgili hayallerimizin realize olması
 • Biraz abarttığımız, aşırıya kaçtığımızı düşündüğümüz alanlarda ‘sadeleşme’, temel olana odaklanma ( minimalizm)
 • İçsel gücümüzü fark etme ve hayatın desteğini arkamızda hissetme
 • İdeallerde aşırıya kaçmadan, yapılabileceklere odaklanma

Olumsuz etkileri ise;

 • Yaşama güvenememe
 • Bu güvensizlik nedeniyle, korkma, depresyona girme
 • Yine bu güvensizlik nedeniyle harcamaların cimrilik derecesinde kısılması ve kısıtlanması
 • Dışarıya karşı soğuk ve sert tavırlar
 • Tutucu olma
 • Fazla temkinli olma ve dolayısıyla hareket edememe

Hayatımıza giren tüm etkiler aslında her zaman çift yönlü. Düalitide, ikilikte yaşıyor olmamızın kaçınılmaz bir yansıması bu. Yukarıda sıraladığım bu olumlu ve olumsuz etkilerin hayatımıza ne derece gireceği de, kişisel harita potansiyelimize, deneyimlerimize, farkındalıklarımıza bağlı olarak değişecektir. Ya birini ya da diğerini yaşayacağımızı düşünürsek bir yanılgı içine girmiş oluruz. Her iki taraf da hayat deneyimidir ve bizi beklemektedir. O halde bu yolculukta önemli olan her zaman söylediğimiz gibi, olayların içindeyken kendimizle buluşmamızdır.

Örneğin, sadeleşme ve arınma ihtiyacımızın , cimriliğe dönüp dönmediğini kontrol edebiliriz. Diyete başlayıp kilo vermeyi planlıyorsak, sadece az yemekle kalmayıp, doğru beslendiğimizden emin olarak, bir hedefe bağlı olarak planlı diyet yapabiliriz. İçimizdeki gücü fark ettiğimizde , tutucu ve sert olmadan bu gücü istikrarlı, planlı ve odaklı bir şekilde başarıya ulaşmak için kullanabiliriz.

Sevgiyle

Not: Jupiter Oğlak enerjisini Barbara Goldsmith ‘Pembe’ olarak imgelemiş. Bu nedenle yazıma görsel olarak seçtiğim resim bana ait olan bir Yağlı boya tablo – Ulya Can.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: