Merkür Retrosu -2

Etkilerini, gölge periyodun başlangıcı olan 10 Şubat civarı hissetmeye başladığımız ve 17 Şubat’ta kesinleşen Merkür retrosuna , 4 Mart’a kadar balık burcu temaları hakim olacak.

Klasik astrolojide, Merkür , balık burcunu hiç sevmez. Çünkü Merkür akıl, balık duygudur. Merkür zihin, balık sezgidir. Merkür netlik ister, balık bulanık sularda yüzer. Biri sağ beyin, diğeri sol beyindir. Ancak, bazen de akıldan uzaklaşmak gerekebilir. Her şeyi akılla yapabilir miyiz? Belki de insanoğlunun en büyük zaafı kendi aklını çok beğenmesi olabilir. Oysa ki, yaşamak için gerekli olan faaliyetlerimizi akılla idare etmiyoruz. Konu bizi bu dünyada tutan bedensel yapımız olunca, ilahi düzene tamamen teslim olmuş durumdayız aslında.

Balık burcu, Zodyağın son burcu olarak, bütünlenmeyi, ilahi olan ile bir olmayı temsil eder. Koç burcu ile başlayan 12 burçluk deneyim süreci nihayetlenmiş, bir tekamül döngüsü tamamlanmıştır. Balık burcunda artık, ‘ruhsal bilinç’ vardır. Sezgiler, psişik yetenekler güçlüdür. Bu ay , Merkür’ün özellikle balık burcunda retro yapıyor olması, zaten içe döndüğü için yaratıcı ve sezgisel çalışan zihin yapısında, bu özelliklerin katlanarak etkili olmasına sebep olur. Bu etkilere ek olarak, Merkür’e bir de Neptün Balık eşlik ediyor. -ki, ilahi sevgiyi temsil eden Neptün de Balık burcunda ve en kuvvetli pozisyonunda-. Bu nedenle, 4 Mart’a kadar bu retro sürecini, ‘İlahi olanla bağlantı kurma’ dönemi olarak görebiliriz.

İlahi sistem, bu dönemde, zihnimizi evrensel bilgi yağmuruna tutuyor gibi düşünüyorum. Adeta bir ‘yazılım güncellemesi’ gibi. Zihnimizden, sinir sistemi kanalıyla tüm vücudumuza yayılacak bir güncelleme. Bu dönemde, kendimizle baş başa kalmaya vakit ayırabilirsek, yoğun sezgiselliğimiz ile hayaller kurabilir, doğum haritalarımızda balık burcu ile temsil edilen alanda, yeni ve yaratıcı fikirler üretebiliriz. En önemlisi de , kendimizle ilgili yeni şeyler fark edebiliriz.

4 Mart’tan sonra, 10 Mart’a kadar Merkür Kova burcuna geçecek ve geri hareketine Kova burcunda devam edecek. 4 Mart’a kadar olan süreçte edindiğimiz bilgileri, 10 Mart’a kadar, yani retro bitene kadar, biraz daha rasyonel bir hale getirebilir, hatta bu fikirleri insanlığın ve toplumun yararına nasıl sunacağımızı bile planlayabiliriz. 10 Mart sonrası ise, Merkür Kova burcunda düz hareketine döneceği için, planlarımızı artık birer proje haline getirebiliriz. Dolayısıyla, sezgisel olarak edindiğimiz bilgileri, kurduğumuz hayalleri, yepyeni ve yaratıcı bakış açıları ile destekleyecek ve sonrasında da akılcı, ayakları yere basan, ama toplum yararında olacak şekilde kullanılacak projeler haline dönüştürebileceğimiz bir dönemdeyiz.

Yaklaşık 1 aylık bu dönem, kova çağına bizi hazırlıyor. Birkaç küçük uyarı da eklemeden bitirmek istemiyorum;

  • Hayal kurmak ile hayalperestlik arasında çok ince bir çizgi var. Bu nedenle yeni heveslerimizin peşinden koşmadan önce retronun bitmesini beklersek daha iyi olur.
  • Hayal kurarken, kendi yararımız kadar toplum yararını da gözetmeyi ihmal etmemeliyiz.
  • İlahi olanla bağlantı kurmanın en kolay yolu doğaya çıkmaktır. Mümkünse doğada vakit geçirmeliyiz. Eğer yapamıyorsak, doğa görüntüleri izleyebilir veya imgeleyebiliriz.
  • Bol su içmeli ve uyku düzenimize özen göstermeliyiz.
  • Her gece uyumadan önce mucizelere açık olduğumuzu kendimize tekrarlayalım. Ve sabahları yataktan çıkmadan önce mutlaka şükredecek bir şey aklımızdan geçirelim.
  • Yaşayacağımız olası bir iletişim sorunu, alet bozulması gibi durumlarda dönüp kendimize ‘bunu neden yaşıyorum’ diye soralım. Unutmayın, cevaplar her zaman bizde. Kendimizi dinlemeyi mutlaka öğrenmemiz gerekiyor. Bu dönem , bunu alışkanlık haline getirmek için çok uygun.

Bu süreci en yüksek fayda ile geçirmemizi , farkındalığımızın çok olmasını dilerim.

Sevgiyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: