Satürn Kova Burcu ve Toplumsal sorumluluklarımız

22 Mart günü, Satürn Kova burcuna geçecek. 1 Temmuz’a kadar Kova burcunda kalacak ancak, sadece 2 derece ilerleyecek; 5 Mayıs’tan itibaren geri hareket etmek üzere duracak. Hepimizin beklediği bu dönem ilginç gökyüzü durumları var. Kova burcundaki Jupiter Satürn kavuşumuna doğru ( ki bu kavuşum kimilerine göre kova çağının başlangıcı sayılmaktadır) hızla ilerlerken kısa bir girizgah, bir ön gösterim gibi adeta. Bugün, geçen hafta yaptığımız ‘Astroloji Sohbetleri’ için hazırladığım bir slaytı ekledim yazıma ve bunun üzerine yazmak istiyorum.

Satürn, gökyüzündeki en büyük öğretmenimiz; hepimizin hayatındaki en kritik enerji. Öyle ki, Satürn’ünü anlayan engelini aşmış sayılır. Harita sahibi, Satürn’ün istediği gibi hareket ederse orada büyük kazanımlara sahip olabilir. Biz, haritalarda Satürn’ü anlamak için önce içinde bulunduğu burca bakarız. Çünkü Satürn , bulunduğu burçla ilgili bazı olumsuz yanları deneyimleyebileceğimiz olayları hayatımıza getirir ve sonrasında o burcun olumlu özellikleri ile hareket etmemizi ister. Zorlayıcı bir öğretmendir, okul sistemimizde alışık olduğumuz tarzda bir öğretmen kesinlikle değildir.

Kova burcundaki bir Satürn bizden ne öğrenmemizi nasıl davranmamızı bekliyor olabilir? Önce Kova burcunu biraz anlamaya çalışalım. Koç burcu ile başlayan yaşam, 10 burçluk bir dönem geçirmiş ve 11.burç olan Kova ile artık iyice olgunlaşmış, koskocaman bir yaşam deneyimi biriktirmiştir. Şimdi, bu deneyimlerden edindiği bilgiyi kolektifle paylaşma zamanı gelmiştir. Bu nedenle, kova burcunun orjinal sembolünde kovadan çıkmakta olan 2 yılan vardır. Yılan ezoterizmde bilgi anlamındadır. (kimine göre kovadan su akmaktadır ve su da bilgi ile eşleştirilmektedir.)

Bu kadar bilgi ile donanmış olan kovanın aklında pek çok yenilikçi fikir ve proje vardır. Çünkü artık bir şeylerin tamamlandığının ve farklı bir yaşam deneyiminin olabileceğinin farkındadır. Yepyeni fikirleri ve bakış açısını ortaya koymak Kova burçlarını toplumdan ayrıştırır ve farklılaştırır. Bu noktada kova burcu insanı iki şekilde davranabilir; ya topluma aykırı olmayı göze alarak fikir ve projelerini gerçekleştirmek üzere disiplinli bir şekilde çalışır; ya da toplumdan dışlanmamak adına kendini izole edebilir, bunu da bireysel özgürlük olarak tanımlayabilir. Kova burcu, öylesine hümanisttir ki, topluma faydalı olmak için, toplumla bir olmak için kendinden vazgeçebilir. Hatta bazen, istemeye istemeye toplumla aynı olmaya çalışır, asimile olur.

Satürn Kova’da, kovanın olumlu ifadesini hayatımıza geçirmemizi bekler; Aykırı olmayı göze alarak yenilikçi ve insancıl fikirler ortaya koymak ve bunları toplum yararına sunmak, toplumun iyiliği için çalışmak. Bunu yapabilmek için, kişinin önce kendini bilmesi, kendi farklılarını ve bireyliğini kabul etmiş olması gerekir. Satürn Kova’dayken, bizler, toplumsal alanda, birbirimize olan sorumluklarımızla, yaklaşımımızla, birbirimize verdiğimiz değerle, eşitlik anlayışımızla sınanırız. Bu dönemde; toplumsal düzenin yenilenmesi, yeni bakış açıları, yeni örgütlenmeler, yeni organizasyonel yapılar , yeni teknolojiler, yeni bilgiler hep gündemimizde olacak. Geçen yıldan beri konuştuğumuz , oğlak burcundaki bireysel yapılanma çalışmalarını yaparak, kendilerini artık yeni bir birey olarak ifade edebilenler için yeni dönem toplumun yararına olan konularla ilgili olacak.

Bu noktada, hepimizin bireysel çıkarlarımızı ve kaygılarımızı bir kenara bırakarak, toplum için, toplum olarak , ortak çıkarlarımızı belirleyip, birlikte, senkronize, eşitlikçi hareket etmemiz gerekiyor.

Coronavirüs, göçmen sorunu gibi konuların, global etkileri, aslında bizi nasıl adım adım, sabırla BİR’liğe çekmeye çalışıyor değil mi?

Sevgiyle yeni bizde olalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: