20-21 Mart Enerji Değerlendirmesi

20 Mart’ta Güneş, derin sulardan çıkıp Koç burcuna geçti. Bu zor zamanlarda, canlılığımızı anlatan Güneşin, yaşamın ve tüm başlangıçların temsil edildiği koç burcuna geçmesi , yaşadığımız şok nedeniyle donmuş, kalakalmış olan enerjimizin bir nebze toparlanmasını sağladı. Yöneticisi Mars da oğlak burcunda olduğu için, artık daha aklı selim, disiplin ve planla hareket edeceğimize, hızla aksiyon alacağımıza inanıyorum.

1 gün sonra , 21 Mart günü, ilkbahar ekinoksuydu. Ekinokslar , eski zamanlarda çok önemsenir ve çeşitli şekillerde kutlamalar yapılırmış. Bizler takvimlerimiz gereği ilkbaharı Mart ayı başından itibaren başlatıyor olsak da, doğa döngüsünde bahar, ekinoks ile başlar . Nevruz Bayramı da bunlardan biri. 21 Mart günü aynı zamanda Miraç Kandili’ne de denk geldi bu yıl. Miraç bildiğiniz gibi, ‘yükseğe çıkmak’ anlamındadır. Ezoterik açılımlara göre Miraç, Astral seyahatle ilişkilendirilir.Ayrıca 21 Mart, ‘1’ günü idi. Numerolojik olarak 1 rakamı, başlangıçları anlattığı gibi, birlenme, bütünleme ve bağımsızlaşma anlamlarındadır. Yine çok güzel eşzamanlılıklar değil mi? Doğanın yeniden canlanmaya başladığı bir dönemde, bütünlenmek ve, yeni başlangıçlar yaratmak için göğe yükselmek , ruhsal temasa girmek, bilgi almak… Yepyeni bir döneme girdiğimiz kesin.

Miraç’a çıkarken , ‘kalbin yıkanması’ gerektiğini duymuşunuzdur. Saf ve temiz bir kalp ile göğe yükselen , aynı frekanstaki saf bilgileri alır. Herkesin hikmeti kendinedir. Kalp yıkanması terimi, iç temizlik , yani her zaman bahsettiğimiz kendini tanıma ve kendini bilme çalışmalarıdır.

Yine astrolojiye dönecek olursak, Merkür , Hygiea asteroidi ile birlikte hareket ediyor bu günlerde. Aklımız, fikrimiz , sözlerimiz hijyenle, temizlikle, sağlıkla ilgili.. (tabii doğal olarak.) Bakın Sevilay Eriçdem kitabında Hygiea için ne yazmış; -“Temizlik imandan gelir” atasözüyle anlaşılabilir. Hygiea, sağlığı ‘beden, zihin,ruh’ şeklinde algılayarak kişinin sağlığına hizmet eden aşamalar olarak düşünülebilir. Sağlığın ruha gömülü bir arketip olduğunu hatırlatması bakımından önemlidir. Ruh yeterli ve dengeli olarak , madde ve mana yoluyla beslenmediğinde hastalıklar oluşur.

Bütün bu sembolik okumaların ışığında, kişisel hijyenimize özen göstermeye devam ederken, içsel temizlik ve hijyenimizi de ihmal etmeyelim. Yeni başlangıçlarla ilgili temeller attığımız bu günlerde, ekimlerimizi temiz kalplerimizden yapalım. İnsanın BEDEN-ZİHİN-RUH üçlemesi ile bütün olduğunu göz ardı etmeden, sağlığımızı da bu bütünsel yapı içinde ele alalım.

NOT: Merkür-Hygiea semboliğinde, iletişim konusunda da hijyenik; özenli ve seçici olmak zorunluluğumuz var. Merkür Neptün’e doğru ilerlerken, okuduğumuz duyduğumuz bilgileri mutlaka içsel süzgecimizden geçirelim. Kendi kontrolümüzde olan iletişim yollarında mutlaka bilinçli hareket etmeye çalışalım .

sevgi ve sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: