Bu gece Mars Kova burcuna geçiyor. Oğlak burcunda olduğu sürece, şu kaotik dönemde, eylemlerimizi yapıcı, disiplinli bir şekilde belli bir amaç için ortaya koyma fırsatı bulduk. Bundan sonra 13 Mayıs’a kadar özgürlük ve bağımsızlığın diğer adı olan Kova burcunda olacak. Burç değiştirmiş olsa da halen Satürn’ün yönetimi ve baskısı altında olmaya devam edeceği için, fiziksel olarak çok özgür olamayacağız hemen söyleyeyim.

Yaşam enerjimizi, hareketlerimizi, çaba ve gayretlerimizi anlatan Mars Kova burcundayken, tüm enerjimizi kendi bireysel farkılılığımızı ortaya koyarak özgür olmak için kullanırız. Satürn’ün de kovada olması bu etkiyi katladığı gibi, öğretme şekli gereği, öğretmek istediği konu ile ilgili bizleri yokluk içinde bırakıyor. Yani, kapalı mekanlarda kalarak özgürleşmeyi öğrenmeyi deneyimliyoruz. Bu iki malefik, 0 derece Kova’da buluşuyorlar. Bu derecenin Sabian sembolüne baktığımda, çok ilginç bir tanımla karşılaştım;

” ESKİ BİR KERPİÇ KİLİSE ” . Anlamı; ruhani hayatlarımızı yaşamak, çalışmak, dua etmek ve uygulamak için yer gösterilmesi. Bu kiliseyi yapanlar, büyük bir bağlılık, adanmışlık, topluluk hissi ile fedakarlık yaparak, kiliseyi doğal malzemelerden üretmişler. İnşaat aşamasında, gözleri bir yandan ‘YOL’da (burada tekamül yolculuğunu anlıyorum ben), diğer yandan toplumun ihtiyaçlarını karşılamada. Bazen kendi inançlarımızın doğruluğuna çok inanırız ve diğerlerinin o inandığımız doğruyu bulması için çabalarız. Oysa ki ,bu ibadethanede, herkes kendi tanrısallığı ile karşılaşmak için dua edecek. Öğrenilmesi gereken şey, herkesin kendi bireyliği, biricikliği. Birbirini yagılamadan, farklılıkları ile sevmek.

Bu açıklama bize şu anda neden kısıtlanmış bir şekilde evlerimizde , işyerlerimizde olduğumuzu çok güzel anlatmıyor mu? Kova burcunun modern yöneticisi Uranüs’tür. Yepyeni yollar, fikirler, beceriler sunar bize. Boğa burcunda olduğu için, konumuz maddi ve manevi değerlerimizle ilgili. Üstelik de, mars kova ingress haritasında değerler evinde merkür ve neptün kavuşuyor. Demek ki bu süreçte dua ederek, çalışarak bireysel değerlerimizi oluşturacağız.Belki yeni yetenekler geliştireceğiz, veya özgün ve yaratıcı olacağız. Astrolojide, maddi ve manevi değerler aynı sembollerle anlatılır. Bunun bir sebebi vardır; maddiyat maneviyata bağlıdır, bir bütündür.

Özetle, günün enerjisi bize, kendi biricikliğimizi bulup, toplumun yararına sunmamız gerektiğini ; başkalarında gördüğümüz farklılıkları da yargılamayı bırakıp, sevgi geliştirmemizi hatırlatıyor. Burada, Richard Bach’ın Martı kitabından bazı alıntılar yapmak istiyorum;

Bir kuşu özgür olduğuna ikna edebilmek neden dünyanın en zor işi? Üstelik çok kısa bir çalışma ile bunu kendilerinin de anlaması bu kadar mümkünken… Uçmak bir martının doğasında var…

-Hatırlar mısın, uzun süre önce sevmenin , sürüye geri dönüp onlara yardım etmeye yeteceğini söylüyordun. Seni öldürmeye çalışan bir kuş sürüsünü hala nasıl sevebildiğini anlamıyorum.

-Kin, nefret ve düşmanlığı sevmekten bahsetmiyorum ben. Gerçek martıları, onların herbirinin içindeki güzellikleri görmeye çalışmalı, bunu onların da görmesini sağlamalısın. Sevgiden kast ettiğim şey bu benim. Bu işin sırrını çözdün mü, gerçekten sevebilirsin.

MARTI- Richard Bach

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: