Öngörü ve Kehanet dinlerken merkezde kalmak

Yeni bir güne günaydın.
Bu günlerde çok sayıda gelecek öngörüsü konuşuluyor malumunuz. Sosyal bilimciler, ekonomistler, entelektüeller, medya, siyaset bilimciler, istatistik uzmanları,vb…İster istemez pek çok senaryo dinliyoruz. Siz de benim gibi düşünüyor musunuz bilmiyorum, en az modern astrologlar kehanet yapıyorlar.
Bunun bir sebebi var ; kehanet ile Astroloji birebir aynı şey değildir. Astroloji, çok kabaca, gök cisimlerinin hareketlerinin, kişisel ve toplumsal alana etkilerini bağdaştıran, yüzyıllardır birikmiş bir çeşit istatistik veri bankasıdır. Elbette bu veriler arasında sezgisellikle alınanlar da vardır ama eski klasik astrologlara baktığınız zaman çoğunun temel bilimlerle uğraştığını görürsünüz. Peki bu veriler ışığında kehanet yapılaz mı?
Tabii ki öngörü yapılabilir, uzun eğitim sürecimizde öğrendiğimiz konulardan biri de öngörü. Ancak öngörü, içinde potansiyelleri barındırır. İyi bir astrolog verileri çok iyi analiz ederek doğru tanımlamalarla detaylı öngörüler yapar ve bunu olasılıklar olarak sunar. Sözün etkisini bilerek kelimelerini özenle seçer. Kehanet ise geleceği sezgisellikle , kati ve kesin cümlelerle tanımlar.
Burada inanç devreye girer ; gelecek tüm detayları ile yazılmış mıdır, belli midir? Yoksa olasılıklar arasından anlık seçimlerle mi şekillenmektedir?
Benim inancım her ikisi birden. Kaderde yazılı olan blr plan dahilinde, Allah’ın Nasib ettiği kadar, detayları anlık seçimlerimize göre yaşadığımız yönünde. Nitekim her insanın bir harita potansiyeli vardır ve insan yaşamı boyunca bu potansiyel dahilinde, potansiyelin getirdiklerini en üst seviyede hayata geçirmekle mükelleftir.
İçinde bulunduğumuz dönem, tüm astrologlarca beklenen, üzerine çeşitli öngörüler yapılmış çok özel bir dönem. Büyük planda Farklı olacağı belirlenmiş olan geleceğin detaylarının şekillenmeye başladığı bir dönem, yıkım ile gelen inşaa dönemi.
Bu nedenle, her tür öngörüyü dinlerken, kişisel bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. O da, zaman zaman zihnimizi devreden çıkararak, kalbimizle dinlemek. Kendi merkezimizde kalarak dinlemek. Her öngörüye enerjisel olarak akmamak.
Siz de bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sevgi ve ışıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: