COVİD-19 Sembolizmi

Tüm dünyayı bu kadar etkileyen bu coronavirüsünün , ismindeki sembolizmayı okuyalım mı bugün birlikte. Bir isimle bile , evren bize ne kadar çok şey anlatıyor hayran kalmamak mümkün değil.

COVID 19 ismi, ingilizce , coronavirus disease (korona virüs hastalığı)nın kısaltması, 19 ise, virüsün bulunduğu 2019 yılının son iki rakamından oluşuyor. Bu virüse corona isminin konması ise, virüsün mikroskop altında gözlemi esnasında, çevresinde bulunan çıkıntılı yapının bir güneş halesi gibi görünüyor olmasıymış.

güneş halesi

Biliyorsunuz, eski zamanlarda, dini figürlerde, kutsal, saf, temiz veya meleğimsi karakterlerin başına bir ışık halesi çizilir. 19 rakamı, numerolojik olarak, üstatlık makamını temsil eder. Benlik ve egonun silinmesi, kozmik yasalara uyumlanma ve neticesinde hizmet etmekle ilgilidir. Atatürk’ün hayatında ve isminde, 19 rakamının önemini duymuşsunuzdur belki. Tarot’ta ise 19, insanın, ruhunun arınması, saf ve temiz bir halde yeni insan bilincinin dünyaya doğmasını sembolize eder.

“… Yükselen ruhların
artan ışığı da, karanlık, kötü güçlere
karşı kalkan görevi görmekte.
Doğan bebek ile beraber başarı ve
şans kapıları açılmakta. Bebek incelmiş, saflaşmış temiz ruhların beyaz atı üzerinde, dış dünyanın kötülüklerinden arınmış halde, doğumun çıplak masumiyetinden utanmayarak hiçbir şeyi gizlemeden
açıkça gerçeğe doğru koşmakta. Yüzünde yaşamın sevinci ve
mutluluğu okunmakta. Başında güneş küresi 6 güneşli bir taç var. Artık o arkadaki duvarların gerisinde kalan karanlıktan kurtulup görünen dünyada, tüm yaşanmışlığın ışın olarak birleştiği güneşle aydınlanan yolda ilerlemekte. Karanlıklar üzerinde elde ettiği ruhsal zaferini gösteren, sol elinde salladığı kırmızı flama bir kere daha arzu ve enerji ile dolduğunu ve yeni bir yola koyulduğunu göstermekte.” Tarot Sırları-Rezzan Kiraz

COVİD isminin harf sayılarını topladığımızda, 2 ve 6 dan, 8 buluruz. 2 dualiteyi, kutupluluğu, Tanrısal olan ile insanı ; 6 iletişimi, dengeyi, uyumu ve sevgiyi gösterirken, 8 tezahür ettirmekle ilgilidir. Yani, dualitenin içinde bir çeşit iletişim ile uyum ve denge sağlanması yoluyla sevgi tezahür ettirmek. Burada yine Tarot kartlarından 8 i anlatmak istiyorum. 8 , ego ve nefs kontrolünü anlatan Güç kartıdır. Güç, zorlayıcı olarak değil, şefkatla uygulanır. Kişi içindeki kudreti fark eder ve özümserse, nefs ve egosundan sıyrılmış ve gerçek güce kavuşmuş olur. Burada 19 rakaımdaki nefs ve egonun silinişi konusu tekrarlanıyor fark ettiyseniz. COVİD kelimesi sesli harfleri toplamı, ana anlamı verir. Bu da 15’e çıkar ki, 15 de Tarot’ta dünyasal hırs ve ihtirasları , insanın bunlara nasıl zincirlenmiş olduğunu anlatır. Ancak , bununla beraber, zincirler o kadar zayıftır ki, ilahi aşk ile o zincirlerden azad olmak kolaydır. Covid kelimesi, sessiz harfleri toplamı ise 11, yani Adaleti anlatıyor. Bu dualite dünyasında ilahi adaletin sağlanması için mars enerjisinin iş başında olduğunu gösteriyor.

Bu arada, bu süreçte, önemli gökyüzü hareketlerinin astroloji haritalarında tekrarlayan bir şekilde 19 dereceyi gördüğümü de söylemem gerekiyor.

Bu sembolizmin ana mesajı, insanı ego ve nefsi ile tanıştırmak ve bunlardan uzaklaştırarak, dualite içinde bir uyum sağlanması ve vahdet yani birlik bilincine ulaşılması olarak yorumluyorum. Nitekim, evde kalmak zorunda olduğumuz bu dönemde, çevremde pek çok kişide bir içsel hesaplaşma gözlemliyorum. Bununla beraber, mevcut düzenle ilgili de büyük bir sorgulama dönemindeyiz. Herkes gerçekleri görmek istiyor. Çünkü içsel olarak pek çok kişi , dışarıda olup bitenin ardında daha fazlası olduğunu düşünüyor. Birlik olarak hareket etmenin ne önemli olduğunu, toplumun sağlığı için her bir bireyin hareket ve düşüncesinin ne kadar etkili olduğunu gözlemlediğimiz ve aslında dünyanın ne kadar küçük olduğunu ve bir zararın ne kadar dünyanın her yerini etkileyebildiğini görerek, aslında kendimizi insan olmanın ötesinde, birer kozmik varlık , dünyalı olarak görmeye başlıyoruz öyle değil mi. Yani gerçek birlik bilinci yayılmaya başlıyor.

Umarım bu okumalar, sizin içinizde bir yerlerde bir farkındalık kıvılcımı uyandırmıştır. Gelecekte, sembol okuma lisanın çok yaygınlaşacağını düşünüyorum ben. O nedenle , ilgisi olanlar için bu kadar uzun uzun yazıyorum.

Sevgi ve sağlıkla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: