15 KASIM AKREP YENİAYI -Nasıl arayacağımızı öğrenirsek, nasıl bulacağımızı da biliriz

Bu sabah ki yeniay enerjisinde, kalbim beni yükselen derecesi Sabian sembolüne götürdü; “Yeni bir bölgeye göç eden Amerikan Yerlileri Kamp yapıyor” Şimdi birlikte düşünelim bu sembol bize günümüzle ilgili ne anlatmak istiyor;

Göçebe toplumların en büyük özelliği nedir desem ilk aklınıza gelen ne olurdu? Benim aklıma “adaptasyon yani uyum becerisi” geliyor. Yeni bir bölgeye yerleşen halk, önce çevresini araştırır, yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan temel elementleri nereden nasıl temin edeceğine bakar. Her gittikleri yere kendi yaşam kültürlerini götürseler de, o bölgenin verimliliğinden de faydalanmayı bilirler. Ve aynı şekilde o bölgeye has tehlikeleri anlamaya ve ona göre önlem almaya gayret ederler. Yeni bir alanda olmak onlar için korkunç veya kaygı duyulacak bir şey değil, keşfedilmemiş yepyeni hazinelerle, bereketle dolu heyecanlı bir şeydir. Yaşamakla ilgili bir endişeleri yoktur. Nerede olurlarsa olsunlar yaşamak için ihtiyaç duydukları şeyleri nasıl arayacaklarını bilirler ve bulurlar, bulamazlarsa da sorun olmaz kalkar başka bir alana göç ederler.

2020 yılı başında yeni bir bölgeye hep beraber göç ettik adeta öyle değil mi? Belki bastığımız topraklar değişmedi ama çevre koşullarımız çok değişti. Bir vahşi yaşam belgeselinin başrol oyuncuları oluverdik; insanlar olarak bizler de , virüs de hayatta kalma mücadelesi veriyor, her iki taraf da yaşamaya çalışıyor. Ekonomik değişimler ise oldukça zorluyor. Peki bizler bu yeni yaşama uyum sağlamak için gerekeni yapıyor muyuz?

Bugün ki yeniay Akrep burcunda. Ve bilinçaltı evi dediğimiz 12.evde. Bu iki gösterge bize tam olarak ne yapmamız gerektiğini hatırlatıyor; ‘cesaret, sabır ve adanmışlıkla kendini tanımaya çalışma’

Psikolojik düzeyde baktığımız zaman, adapte olmamızı engelleyen bazı inanç ve bilinçaltı kalıplarımız olabilir. Yine sabian sembolünden yola çıkacak olursak; doğduğundan beri hayvani gıdayla beslenen ve alternatifi olmadığını düşünen bir toplum hayal edelim. Bu toplum gün gelip, hayvani gıda bulamayacağı bir yere giderse, burada otla da beslenebileceğini keşfetmesi gerekir. Fakat önce ‘insanlar sadece hayvan yiyerek yaşayabilir’ inancından sıyrılması gerekir ki yeni bakış açısı geliştirebilsin, yeni çözümler bulabilsin. Bunun için de bilinçaltı derinliklerine girip önce bu inanç kalıbı ile yüzleşmesi gerekir.

Mevcut akrep burcu enerjisi bize bilinçaltı derinliklerine girme cesareti veriyor. Akrep sulu alanda kuytu yerlerde kendini korur. Su elementi duygu demektir, bilinçaltı demektir. Ve akrep sıvı ile beslenir. Cesaret, sabır ve adanmışlıkla kendimizi tanımaya, kendi karanlıklarımıza dalmaya itiliyoruz. Ancak burada karanlıklarda saplanıp kalabiliriz, o nedenle derine dalarken mutlaka karanlığın içindeki yaşam pırıltısını görmeye niyet edilmeli. Çünkü tohum toprağın altında, karanlıkta filizlenir, sonra yüzeye çıkar.

Aydüğümleri de ruhların tekamülü için hepimizi daha çok sorgulamaya, daha çok merak etmeye, düşünce , fikir ve iletişim olarak daha esnek olmaya, katı kalıplardan mutlak sınırlardan sıyrılmaya yönlendiriyor. Ve gerçeği de mutluluğu da ‘anda’ yakalamaya çalışmaya yönlendiriyor. Yaşam ‘anda’ yazılıyor…

Yepyeni bir çağın başındayız , her şey çok değişecek ve çağın temelleri şimdi atılıyor. Her zaman söylediğim gibi bu dönemde yaşamayı seçmişsek bu sorunlarla baş edecek gücümüz de vardır demektir.

Sevgi ve ışıkla ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: