GÜNÜN ENERJİSİ – STRES,ÖFKE

Boğa burcuna geçen Ay, Uranüs ve Pluto ile sert açı yapmakta olan Mars’ın arasında sıkışmış durumda. Ani öfke patlamaları, stres, sinirli olma hali, aşırı tepkisellik olabilir. ‘Bana dokunma, gerginim’ cümlesi günün mottosu.
Güdüsel tepkilerin doruk yaptığı böyle zamanlarda , şunları hatırlamakta yarar olabilir;
*Birinin bizimle ilgili bir yargıda bulunması, tamamen söyleyen kişinin kendisi ile ilgilidir. O yargıyı hemen alıp kabul etmek, veya itiraz etmek, savunmaya geçmek , konuyu sert ve kırıcı bir diyaloğa taşımak bize hiçbir şey kazandırmaz. Kişi karşısındaki kendisi gibi bilir unutmayın.
*Öfkeli, baskılanmış, kısıtlanmış veya zorlanmış hissediyorsak, bu hisler de bize aittir. O sebeple, bu sebeple, o kişi onu dedi, bu bunu yaptı ben de öfkelendim diyebiliriz elbette, ancak, his bize aittir ve onunla ne yapacağımızın sorumluluğu da bize aittir. Bağırıp çağırabilir veya kontrollü ve yapıcı bir diyaloğa girebiliriz. Üzülebilir, kırılabilir veya sakince sadece gözlemleyen olabiliriz.

  • ‘Trafikte haksız yere sağımdan önüme geçti. E nasıl sinirlenmem!’ … ben de derim ki o zaman ‘neden sinirlenirsin? öfkenin altında ne var? kalbinde ve beyninde asıl tetiklenen ne biliyor musun?’ Hangi duygu, düdşünce ve inanç kalıpların yüzeye çıktı?
    *’o zaman bana her şeyi yapsınlar ben de pasif pasif durayım mı?’ Tabii ki hayır. Kendini ifade etmek, hakkını savunmak son derece normal. Bununla beraber , asıl konu anlık hislere yenik düşmemek, güdüsel tepkiler vermemek ve gözlemleyen olarak sakince ve duygu bedeni yıpratmadan soğukkanlılıkla çözüme odaklanmak.

Mars Plüto karelerini severim ben (plütonik bir insan olarak çok doğal tabii) . En derindeki korkularımızı yüzeye çıkarmamızı ve fark etmemizi sağlar.
Kalbe odaklanmalı cesaretle. Bağırmak, kontrolsüz , yıkıcı tartışmalar içine girmek, kavga etmek, sürekli başkasını ve koşulları suçlamak çok kolaycılık. oğlak dönemindeyiz, sorumluluk alan yetişkinler olmayız .
Sevgiyle , gönlünüze ışık olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: