DUYGUSAL TATMİN ARAYIŞI

Bugün, o alışveriş sitesinde dolaşırken, sepetine yeni yeni ürünleri eklerken, birkaç saniye durup kendini gözlemlemeni rica edebilir miyim senden?

Yeni sezon açılmış, harika yeni ürünler piyasada, eski sezonda ise müthiş indirimler var; alışveriş siteleri çok cazip fırsatlarla ve görsellerle dolu. Alışveriş yapma, tutumlu ol falan demeyeceğim asla, haddim değil . Benim konum senin duygularınla ilgili, her zaman. Sanal sepetini doldururken, aslında hangi ihtiyacını karşıladığını biliyor musun, bunun farkında mısın?

İnsanın beslenmek, barınmak ve türünün devamını sağlamak için üremek gibi 3 temel ihtiyacı var. Tüm çatışmalar ve savaşların temelinde belki de bu üç temel ihtiyaç var. Bunların dışında elbette duygusal ihtiyaçlarımız da var; sevmek, sevilmek, onaylanmak, beğenilmek, takdir edilmek , güvende hissetmek, vb… Bazı zamanlarda pek çoğumuz alışveriş yaparken temel ihtiyaçlarımızı değil duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamaya yöneliyoruz. Ancak hangi duygusal ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyor olduğumuzun ne kadar farkındayız acaba?

Farkında ve bilinçli olmadan, duygusal ihtiyaçlarımızı dışardan herhangi bir şeyle karşılamaya çalıştığımız sürece sadece geçici bir haz duygusu yaratmaktan öteye geçemiyoruz. O ihtiyacımız hala orada duruyor, bizim onunla ilgilenmemizi bekliyor, belki birkaç saat sonra kendini yeniden gösteriyor ve biz hala farkında olmadığımız için yeni bir sitede dolaşmaya, veya sadece o hazzı duyumsamak için bu defa bir tatlı yemeye yöneliyoruz. Ve bir kısır döngünün içinde buluyoruz kendimizi.

Bugün saat 18:00’e kadar arzularımızı anlatan Venüs asla tatmin olmayacak gibi; daha güzeli, daha çoğu, daha iyisi olsun derken asla karşılanamayacak bir özlem içinde mutluluğu arıyor. Ay ise ikizler burcunda olduğu için, çok kıvrak bir şekilde duygularımızdan kaçma kabiliyeti verecek. Jüpiter ise Ay’ı destekliyor ve bu etkiyi büyütüyor. Bu kombinasyon, bugün gereksiz harcamalar yapmaya yöneltebilir. Bununla beraber, bu etkiyi bir kişisel gelişim fırsatına çevirmek de mümkün ; Örneğin alışveriş öncesi ve yaparken hissettiklerinizi yazarak çalışabilirsiniz. Veya bir dostla bu konu hakkında konuşabilirsiniz. Yüzeye , bilince çıkmak isteyen duygusal ihtiyaçlarımızı fark edebilmek ilk basamak. Belki çok büyük farkındalıklar sağlayacak bu size. Belki bazı inanç ve bilinçaltı kalıplarınızı göreceksiniz. En temeldeki meseleyi bir kez gördüğünüzde onu salıvermeye hazır olursunuz. Ve bu salıverme , sizi bir kapandan, bir sarmaldan çıkararak özgürleştirebilir. Bu ferahlık hali ise, önünüzde yeni fırsatlar, yeni pencereler açabilir. Sizdeki pozitif bir açılım ise , çevrenizi ve bütünü pozitif yönde etkiler unutmayın.

Sevgi ile, bilgi ve ışık olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: