ANNELER GÜNÜ

J.Lee Cori bir çocuk için annenin çok sayıdaki yüzünü şöyle sıralamış;( bunlardan annenin yüzü olarak bahseder ama biyolojik anneyle sınırlamaz, çocuğa bakan her kişi için geçerlidir der)

-Kaynak olarak anne

-Bağlanılacak yer olarak anne

-Yardıma ilk koşan kişi olarak anne

-Düzenleyici olarak anne

-Besleyici olarak anne

-Ayna olarak anne

-Destekleyici olarak anne

-Akıl hocası olarak anne

-Koruyucu olarak anne

-Sığınılacak yer olarak anne

Bir kişinin annesi ile ilişkisinin hayatında ne kadar önemli ve kapsamlı bir kaynak olduğunu çok açık anlatır bu liste bana göre. İlk çocuğum doğduktan sonra iyi anne olmak üzerine çok kafa yordum ben de pek çoğunuz gibi. Sonradan anladım ki her ruh, kendi yaşam planı ile ve bu plan dahilinde ihtiyacı olan anneyi seçerek hayata geliyor. Her ruhun yolculuğu farklı dinamikler içerdiğine göre ‘iyi anne’ olmak ne demektir? Bunun genel bir tanımı yapılabilir mi? Maalesef bu tanım eskiden beri, kültürlere ve değişen yaşam koşullarına göre sürekli yenilenen bir şekilde yapılıyor ve dayatılıyor. Ve kadın, sosyal alanda diğer rollerinin yanı sıra bir de ‘anne olma, iyi anne olma ve anne olmama ‘ gibi rollerin genel tanımlanmış sınırları dahilinde yargılanıyor, ve daha önemlisi kendini yargılıyor. Hatta sonra da çocuğu tarafından yargılanıyor. Allah’ın annelere çocuklarına karşı sevgi, şefkat ve bağışlayıcılık özellikleri vermesi ne kadar anlamlı değil mi.

J.Lee Cori’ye göre yukarıdaki özelliklerin sihirli bir şekilde bir araya gelmesi ‘iyi anne arketipi” olarak deneyimlenir. Tüm bu özelliklerin olumlu olarak deneyimlenmesi anlamına gelmez elbette bu birleşme. Olumlu ve olumsuz , varlık ve yokluk hallerinin tamamını kapsayan bir ‘anne deneyiminden’ bahsedilebilir. Astroloji haritalarında ruhun “anne deneyimi ve/veya anne algısı”  Ay ve Ay’ın konumu ile tanımlanır ve detaylandırılır. Ruh zaten bu kombinasyon ile kendi tekamülü için ihtiyacı  olan anne deneyimine sahiptir. Her iki taraf için de, anne – çocuk ilişki dinamiğini anlamak ve bu ilişkiden yaşama ve kendine dair önemli ipuçları yakalamak mümkündür.  

Özetle; İyi anne olmanız için, çocuğunuzun haritasındaki anne olmanız yeterlidir ki bunu sadece kendiniz olarak sağlayabilirsiniz.

Anneler gününüz kutlu olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: