Zamanın enerjisi

Zodyak içinde zıtlıklar, dualite ile birlikte çekişmeler ve çelişkiler çalıştırır. Ruhsal tekamül , zıtlık prensibinden kaynaklanan çekişmeler ve çelişkiler içinde kalan insanın , zorlanmalar yoluyla sorgulamaya başlaması, yönünü ve bakışını değiştirmesi ile mümkündür. En temelinde eril ve dişil zıtlığı ile, Öz, bu çelişkiler ve zıtlaşma içindeki çekişmelerin ardında, ve/veya ötesindedir.

Astrolojide zıtlık , iki göstergenin zıtlaşmasından ibaret değildir. Tek bir gösterge kendi içinde bile daimi zıtlıklar barındırır. Gösterge ile ilgili konularda insan bu enerjinin her iki tarafına da savrulur durur yaşam boyu. Amaç bu kutupsallığın dengelenmesidir, Bu süreçte , dengenin her iki yöne doğru bozulduğu her deneyim ise hem ruh hem de bütün için çok kıymetlidir. Yanlış veya fena değildir. Kolektif insan bilinci için bir katkıdır. Tek bir koşulla; kişinin deneyiminin farkında olması, ve gözlemleyebilmesi şartıyla.

Günün enerjisinde Satürn Kova burcunda. Kova burcundaki Satürn, Kova burcu niteliklerini kısıtlayıp engellerken , sosyal hayatta yaşanan zorlanmalar, bu niteliklerin toplumsal olarak sorgulanmasına sebep oluyor. İhtiyaçlar ve yeni uygulamalar, ancak bir konunun üzerinde çok yönlü , detaylı ve uzun süren bir analiz ve sorgulamalar ile ortaya çıkar değil mi. Bunu yapmak için de deneyim gerekir. Bu süreçte kısıtlanan Kova konularını bir kez daha hatırlayalım;” bireysel haklar, birey olarak, bireysel farklılıklara saygı duyarak toplum içinde, toplum olarak var olma, insancıl yaklaşımlar, toplumun faydasını ve haklarını gözetme, özgürlük, özgür düşünce, aykırılık, ilericilik, yenilik ve teknoloji…”

Satürn Kova, yukarıda saydığımız alanlarda sosyal kısıtlamalar getirirken, zıt burcu olan Aslan’ın özelliklerinin vurgulanmasına neden olur. Aslan burcunun gölge yanları olan “Kibir, hırs, küstahlık, göz önünde olma isteği, tek ve biricik olma ihtiyacı, baskıcı bir otorite uygulama, toleranssızlık, aşırı gurur, eleştiriye gelememe, sürekli pohpohlanma ve övülme güdüsü, detaylara hakim olamama” olarak sıralayabiliriz.

Ay Düğümlerini de işin içine katarsak, Güney Ay düğümü de tıpkı Aslan gibi bir ateş burcu olan Yay’da. Yay ise gölge yönüyle bilgide kibiri, bildiğini dayatma ihtiyacını, detaycılıktan uzak olmayı, abartmayı, patavatsızlığı, fanatikliği ve çocukça tavırları getirir. Yukarı saydığım Aslan burcu gölgeleriyle benzerliklerini hemen fark edebilirsiniz. Kolektifin yatkınlığını ve alışkanlıklarını gösteren Güney Ay Düğümü, gölge yönleri ile kullanıldığında büyük bir tuzağa dönüşür, zaten bu yöne doğal olarak meyilli oluruz.

Bu süreçte, hem kendimizde hem de dünyada yukarda yazdığım davranış motiflerini yakalamak için gözlemleme yapabiliriz. Bu ara kimler ön planda olmak için kendini bir Aslan’ın dramatikliği ile, rol yapma yeteneği ile ortaya koyuyor? Kimler detaylardan uzaklaşıyor? Kimler tek doğrunun kendi bildiği öğrendiği şekilde olduğunu düşünüyor? Kimler fikrini dayatmaya çalışıyor? Kimler birey olmak adına dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü zannediyor? Kimler farklılığı ve fikirleri onaylanmadığında sinirlerek acımasızlaşıyor?

Siz bilgeler, bilgelik, farkındalık ve aydınlanma yolunda olan deneyimli ruhlar, gözlemleyenler olarak, fark edilmeyi bekleyen benliklerinizi tüm bu kavramların içinde bulabildiniz mi, onları görebiliyor musunuz?

Kutbun diğer ucunu olan Kuzey Ay Düğümü İkizler ile, Satürn Kova bağlantısını da bir sonraki yazıda konuşacağız. Sevgi ve sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: