6 EKİM TERAZİ YENİAYI

Bugün, saat 14:05 de Terazi burcunda bir yeniay var. Yeniay enerjisi üzerinde çok konuşulabilecek pek çok birleşeni barındırıyor. Savaşçı Mars’la gelen , hareket, rekabet, fevrilik, acelecilik, cesaret, girişimde bulunma cesareti; Satürn’le gelen zorunluluklar, özgürlük kısıtlamaları, sınırlama, sabır, ciddiyet; Venüs’le gelen ilişki , para ve mutluluk krizleri.

Şöyle bir bakıyorum da, geçen yıl evlerde kapalı olduğumuz zamana göre ne kadar farklı bir durumdayız. Değiştik evet. Pek çoğumuzun hayatı da değişti. Ve pek çoğumuz yeni normallerle, eskisine benzer rutinine geri döndü. Ve daha önemlisi, düşüncelerimizle baş başa kaldığımız dönemde edindiğimiz farkındalıklarla , bilgilerle şimdi ne yapacağımızı bilemiyor gibiyiz, sanki o farkındalıklar orada kalmış gibi , onlar rutinlerimizden bağımsızmış gibi hayatımıza tüm karmaşası ile devam ediyoruz. Üstelik aylardır böyleyiz. Yoğunlaştırılmış bir yaşam programında gibi, her şeyi bir arada hızlıca yapıp, “zorunluluk” ve “haz” listelerimize check atmaya hızla devam ediyoruz. İşte tüm bu kaos içinde kendinizi kaybetmişseniz, bu yeniay Mars ile, ani öfke, duygusal patlamalar, korkuların tetiklenmesi, kayıplar, kazalar getirebilir. O halde bir duralım.

Yeni ay Sabian Sembolü çok açık; Take a break ” bir ara ver”…

Bilgili olmak, anlamak mı yoksa bilerek ve farkında olarak yaşamak mı? İçselleştiremediğimiz, hayatın içine adapte edemediğimiz bilgi veya farkındalık bizim ne işimize yarayacak? Öğrendiklerimizi, fark ettiklerimizi hazmetmemiz gerekiyor. Genel olarak gözlemlediğim şey ise, Güney Ay Düğümü Yay’ın “çok biliyorum, ben biliyorum kibri” ve Kuzey Ay Düğümü İkizler’in “Yüzeysel ve içselleştirilmemiş bilgi ile çok konuşurum” gölgeleri. Şimdi bu yeniayla Sabian sembolü bize diyor ki; bir mola ver, öğrendiklerini, fark ettiklerini bir hazmet, sindir. Susmak ( ki merkür retroda biliyorsunuz, böyle zamanlar kendi kendinle konuşmak zamanlarıdır ) , ani ve düşünmeden hareket etmemek , düşünmeden konuşmamak ( yeniayda merkür mars kavuşumu var ki , sözlerimizle önemli yaralar açabiliriz karşımızda ) bu günlerde iyi olacaktır. Biraz düşüncelerimizi, bildiklerimizi sindirelim . Taze sebze ve meyve yemenin sağlığa yararlı olduğunu bilmek ile, bunları beslenme rutinine almak arasındaki fark aslında anlatmak istediğim.

Mars devrede olunca, hareket yoğunluğu çok demektir evet, bununla beraber yeniay haritasında mars terazide, bu da hareketlerde kararsızlık, dengesizlik olduğunu gösteriyor. Ve Mars da “bir mola ver” Sabian derecesinde. Biraz durmamız da iyi olabilir demek ki. Bu hafta başı whatsapp grubumuzda, boş olmak/boş durmak, yaşamda boşluk oluşturmak veya boşlukları doldurmak üzerine konuştuk. Biraz boş kalmak pek çoğumuzda suçluluk hissi yaratabiliyorken, yine çoğumuz boş kalabileceğimiz anların özlemi içindeyiz.

Eğer , yaşamında duramayan ama durması gerektiğini hisseden taraftaysanız, bu yeni ay enerjisindeki ‘molayı’ kendinize verin lütfen, aksi halde sistem sizi marsiyen bir yolla ( ufak bir kaza, sakarlık, hastalık vb) durdurabilir. Bazen durmak, içselleştirmek ve yeni hayaller kurmak için gereklidir.

Eğer yaşamındaki boşlukları doldurmak isteyen fakat bir türlü harekete geçemeyen taraftaysanız, marsın enerjisinden faydalanabilirsiniz. 13 derece Terazi burcu haritanızda hangi eve denk geliyorsa o ev konuları gündeminizde olacağı için belki o noktadan bir şeyler başlatabilirsiniz.

Yeni ay harita yükseleninin Sabian’ı ; Bir evdeki kuşlar (kafeste) mutlu bir şekilde şarkı söylüyor. Sembolün anlamı yine çok açık; kafeste de olsanız , mutluluk ve yaşam neşesi içten gelen bir durumdur. Bu sembol, yeniay enerjisinin temel motivasyonu aslında; bulunduğumuz noktadan mutluluğu yaratarak başlamalıyız yeniden.

Bu semboldeki kafes bana sınırlamaları, kurallı bir yaşamı düşündürtürken, dün trafikte aklıma gelen bir düşünce ile bağlamak istiyorum. Dedik ya , Satürn de devrede yeniayda. Satürn , Jüpiter ile birlikte sosyal (toplumsal ) gezegen olarak bilir. Kural koyan, sınırlayan etkileri vardır. Disiplinlidir. Toplum olarak, kurallara uyarak yaşasak ne kadar mutlu olurduk öyle değil mi? Bir hayal kurdum; trafikte herkes kendi şeridinden gidiyor, kimse kimsenin önüne geçmiyor, sürücüler sıkışık durumlarda birbirlerine yol veriyorlar, kırmızı ışıkta duruyorlar… Yani topluum olarak yaşıyorsak bazı sınırlamalar içinde olmak zorundayız. Tıpkı geceyarısı bir apartman dairesinde yüksek sesle müzik dinlememiz gerektiği gibi. Bunları özgürlük kısıtlaması olarak ele almak ne kadar doğru? Satürn Kova burcunda geri hareketinde, bunları öğretmek istiyor olabilir mi?

Sevgiyle, bilgi ve ışık olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: