5 KASIM AKREP YENİAYI

5 Kasım cuma günü Türkiye saati ile Akrep burcunda bir yeniay gerçekleşecek. Yeni ayın baş aktörü, yeniay ile tam karşıt açıda olan Uranüs. Devrimin, aydınlanmanın, yeniliğin, özgürlüğün, bireyliğin gezegenidir. Etkisi anidir, yıldırım gibi elektrik gibi çarpar. Dünyasal alanda çarpıcı olaylar getirebilir , çünkü asıl gayesi insanlığı uyandırmaktır.

“Hafıza i beşer nisyan ile malüldür ” yani, insanın en büyük kusuru unutmak, terk etmektir. Beşer insan dünyaya bedenlenince unutur, Öz’ü terk eder. Kendini bedenden ibaret zanneder, kendini beden zanneder. Dünya deneyimindeki bir ruh olduğunu, her şeyin ve herkesin bir olduğunu unutur, her şeyi kendi ve diğerleri olarak ayırarak yaşamaya başlar. Bu dünya yaşamının bir gereğidir, oyunun bir parçasıdır. Yaşam içinde ÖZ’ü ve BİR’liği hatırlamak ise asıl gayesidir.

Günümüzde, ‘çağdaş’ adını verdiğimiz yaşam içinde kendimizi unuttuğumuz çok açık. İnsanlık çoğunlukla kendini madde ile tanımlamaktadır; para ile, ilişki ile, varlık ile, beden ile, yetenek ile, değer saydığı şeyler ile… Buna kaçımız itiraz edebiliriz? Hatta bu dışsal konular o kadar önemli halde ki, artık ‘kendi ve ben’ tanımlarını kaç kişi net bir şekilde yapabilir.

Bu noktada Uranüs’ün temel fonksiyonu olan uyandırma ve aydınlanma işlevine sistem içinde neden ihtiyaç olduğu çok açık hale gelir. Peki insan nasıl uyanır? Genel olarak konfor alanından çıkan insan sorgulamaya düşünmeye başlar. “Her musibette bir hayır vardır” sözü içindeki hayırı aktive etmek için , bu olay içinde benim aydınlanmamı sağlayacak ne var diye bakmak gerekir. Hep içe dönmek, hep kendine bakmak gerekir.

Yeni ay akrep burcunda; bilinçaltının derinlikleri bilince çıkarak, dönüşme potansiyelinde. Uranüs tam karşıdan , boğa burcundan, bu etkiye göndereceği yıldırımları ile , anlık aydınlanmalara ve farkındalıklara sebep olabilir. Bu bakış açısında değilsek, yaşam içindeki olaylarla sert ve ani bir şekilde yüzleştiğimizde kendini karanlıkta kaybetmiş bir sürüngen akrep potansiyeli çalıştırabiliriz.

Aydınlığa çıkan her bilinçaltı etkisi bizde hoş duygular uyandırmayabilir. Her ne ile karşılaşırsak karşılaşalım, şu anda , yeni yaşamımızda gerçek değilse, bize ait değilse ve artık işimize yaramıyorsa ‘bırakmak” zorundayız. Bunu manevi anlamda söylüyorum.

Yeniay, yepyeni bir döngünün de başlangıcını işaret ediyor. 19 Kasım’daki Boğa dolunayında , farkettiğimiz enerjiler ile ilgili olgunlaşmaya erişeceğiz. Bu dolunayda mars, yeniay enerjisini yeniden tetikleyecek. Bu defa daha agresif olarak. Ve önümüzdeki yılın temelleri aslında bu yeniayla atılıyor.

Yeniayı iyi değerlendirelim. Yüreğimizi dinleyelim. Olayların ve deneyimin içindeyken farkındalığa yönelelim. Sanki, yeni bir yıl başlıyormuş gibi, kendimizle yeni yıl çalışmaları bile yapabiliriz; yeni yılda ne istiyoruz? ne başlatmak istiyoruz? nasıl hissetmek istiyoruz? daha önemlisi ruhumuz ne istiyor? kendi yüksek potansiyellerimizi keşfetmek için ne yapmalıyız? bunları yaşama nasıl geçirmeliyiz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: