Sevme Sanatında Ustalaşmak

Anın kalitesinde, retro Venüs Valentine ile, Yay burcundaki Ay Eros ile çalışırken, sanat ustası deadleus koç noktasında. Tercümesi; Kolektifte, sevgi, aşk, tutku, arzu, tatmin , heyecan üzerine her ne yaşanıyorsa, bu sevme sanatında ustalaşmak içindir.

Sevmek nedir? Bakın Erich Fromm nasıl tanımlıyor;

Sevgi, kişiyi diğer insanlardan ayıran duvarları yıkan, onu diğerleriyle birleştiren, insanın içindeki etkin güçtür. Sevmek, zorlama olmadan sadece özgür olunduğunda yaşanabilen, insan gücünü somutlayan bir eylemdir. Bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değil.Sevmenin etken yapısı , sevmenin almak değil öncelikle vermek olduğu şeklinde tanımlanabilir.

Erich Fromm

Sevmek ve sevgi ile karıştırdığımız duygular, kavramlar var; çünkü insanlık çağlar boyu bilinçli seçimleriyle sevgiyi yaşamamış ve idrak etmemiş. İlişkilerde, yaşamsal ihtiyaçlar, ahlaki ve kültürel boyutlar ön planda olmuş. İnsan sevgi kavramını bilinçli idrakten uzak kalmış.

Örneğin sevgiyi, tutku ile karıştırmak çok yaygındır. Aşk, içinde arzu ve heyecan olan bir olgudur ve kısa süreli tatminler sağlar. Oysa sevgi daha kapsayıcıdır. Veya bireyler, değerli hissetmek, kabul görmek , onaylanmak gibi temel duygusal ihtiyaçlarını tatmin etmek amacıyla, onlara kendilerini bu anlamda iyi hissettiren insanların çevresinde bulunur, onları sevdiğini düşünür. Oysa bilinçaltı kendi sevgisizliğini ilişki ile gidermeye çalışıyordur.

Bir kişinin kendini sevmeden, kendini tanımadan, sevgiyi karşılıksız olarak vermeden sevmesi ne kadar mümkündür bilinmez. Sevmek cesaret ister. Bağlılık, bağlanma ve sorumluluk alma gelir sonrasında. Anın kalitesinde tüm bunların neresinde olduğunuzun en doğrusunu yine sizler bilirsiniz. Çeşitli yaşam senaryolarında, sevgi ve aşk gündemde bu akşam görünen o ki.

Sevme sanatında ustalaşmak, saf ve koşulsuz sevgiyi hissetmek dileğimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: