Balık Dolunayı; “en zayıf noktan kadar güçlüsün”

Bugünkü dolunayda ilginç bir asteroid dikkat çekiyor; Aşil. 17 derece balık burcundaki Ay’a, ve 17 derece başak burcundaki Güneş’e, 17 derece ikizler burcundan tam kare açı yapıyor.

Aşil ( Achilles-Akhilleus ) , bebekken annesi tarafından ölümsüzlük nehrinin suyunda kutsanarak, cesur ve güçlü bir savaşçı olarak yetiştirilmiş bir karakter. Yaralanmaya açık olan tek bölgesi, annesinin onu nehrin sularına batırırken eliyle tutmak zorunda kaldığı ayak bileği. Onun dışında hiçbir yerinden yaralanmıyor. Bu da onu neredeyse ölümsüz bir savaşçı yapıyor. Ancak Truva savaşı sırasında Paris tarafından ayak topuğundan vuruluyor ve ölüyor. Günümüzde kullanılan ‘aşil topuğundan vurulmak’ deyimi bu hikayeden geliyor ve kişinin en zayıf noktasını vurgulamak için kullanılıyor.

Astrolojide Aşil asteroidi cesaretle, gurur ve onurla verdiğimiz savaşları, savaşçı yanımızı anlatırken, diğer taraftan en zayıf noktamıza da işaret ediyor. Doğum haritalarında, Aşil’in bulunduğu ev konularında, bulunduğu burç ile tanımlanan şekilde savaşma potansiyelimiz olduğunu, hatta bu alanda son derece atak, inatçı ve kararlı olabileceğimizi anlatıyor. Diğer yandan, yine bu alanda çok zayıf bir noktamız olduğunu da gösteriyor.

‘Bir zincir en zayıf halkası kadar sağlamdır’. O halde sağlam durabilmek için zayıf yanımızı tanıyarak, o alanı korumaya almalıyız. Mitolojide anlatıldığı gibi Aşil belki de Truva savaşından topuğunu korumayı başarabilseydi ölmeyecekti.

Balık dolunayı okumasına gelirsek; Aşil, zamanın enerjisinde hem ay hem de güneşe kare açı yaparken, ikisinin arasındaki gerilimin toplandığı nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu kombinasyonda hayal edebildiğim ‘zayıflık’ senaryolarını sıralamak isterim. Elbette bu potansiyeller herkesin kendi harita kombinasyonuna farklılık gösterecektir.

Örneğin, Ay’ı anne ve Güneş’i baba olarak düşünürsek, en zayıf noktamız, ebeveyn çatışmaları, ebeveynler arasındaki gerginlikler, anlaşmazlıklar olacaktır. İkizler burcundaki Aşil’in bu gerginlikleri dengeleyebilecek bir iletişim ve zihin savaşçısı olduğunu düşünebiliriz. Diğer yandan en zayıf nokta yine aile içindeki iletişim noksanlığı olabilir. Neptün ile bu konularda hayal kırıklığı hissedilmesi, zihinsel olarak dağınıklık yaşanıyor, bir bulanıklık içinde olup netleşilemiyor olunabilir.

Bir başka senaryoda, Ay’ı duygular, Güneş’i de irade olarak düşünürsek, iradi olarak yapmak istediklerimizin karşısında engel olarak duygu ve hislerimiz var demektir. Burada, Aşil’i, yine merküryen, yani zihinsel savaşma , strateji yapma becerileri olan yanımız gibi düşünürsek, duygularımız ve irademiz arasındaki zıtlaşmayı, düşünerek, okuyarak, öğrenerek, konuşarak dengeleyebileceğimizi düşünebiliriz. Fakat zayıf yanımızsa zihinsel egomuz olabilir. Zihinsel ego devreye girdiğinde, duyguları da yaşam gayesini ve iradesini de geri planda bırakabilir rahatlıkla.

Ay ve Güneşi, kadınlar ve erkekler olarak düşünürsek, kadın-erkek ilişkilerindeki gerilimden bahsetmemiz gerekir bu defa. İkizler burcundaki Aşil’in konuşarak orta yol sağlayabileceğini düşünmek istesem de, yöneticisi Merkür Terazi burcunda bugün retroya başladığı için, çözülmemiş tüm eski konuların gündeme gelebileceğini söylemem lazım. Bu durumda, bir ilişkinin en zayıf halkasının, geçmişte yaşanmış ama hesaplaşması yapılmamış konular olabileceği sonucunu çıkarabiliriz.

Sizin haritanızda Aşil nerede ? ücretsiz harita çıkarmak için astro.com sitesini kullanabilir, 588 nolu asteroidi dahil ederek haritanıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: