22 Mayıs İkizler Yeni ayı

Bu akşam, Türkiye saati ile 20:38 de, Ay ve Güneş 2 derece İkizler burcunda kavuşacaklar ve Ay , her yeni ayda olduğu gibi kısa süreliğine karanlığa bürünecek. Yeni Ay zamanlarında, Ay’ın karanlıkta kaldığı bu kısa süreyi bir ‘resetleme’ yani ‘yeniden başlatma’ zamanı gibi düşünebiliriz. Peki, şu anda neyi resetliyoruz? Düşünme, sorgulama, konuşma, kavrama süreçlerimizi…

Yeni ay yükselen derecesi yay burcunda. Tıpkı, Güney Ay Düğümü Yay- Kuzey Ay Düğümü İkizler zıtlığında olduğu gibi, yeni ay enerjisinde de bir zıtlaşma ve çekişme var. İkizler burcu enerjisi, dinamik, hareketli, meraklı ve sorgulayan bir enerjidir. Bu merak ve sorgulama ihtiyacı yüzeyseldir, yay burcu gibi konuyu derinleştirerek bir felsefeye dönüştüremez. Ancak, konuyu tüm yönleri ile düşünür ve sorgular. Yay burcunun tuzağı, fanatizme kaçmakken, ikizler burcu bir konuda takılı kalamadığı için, ‘fanatik’ kelimesi onun için çok uzak bir kelimedir, daha çok ‘ayran gönüllü’ olabilir. Bir fikre sahip olduğunu düşündüğünde, onu bırakarak hızla bir başkasına geçebilir.

Bunun anlamı şu; her hangi bir konuda düşünürken, özellikle de önemli karar vermemiz gereken bir konu ise, kalıplaşmış, olagelmiş düşünce tarzımızın biraz dışına çıkmamız gerekiyor. Büyük ihtimalle, ilişki,ortaklık, kardeşler, ticari yaşantı, sahip olunan kaynaklar ve değerli mallar, veya yakın çevre ile ilgili konularda, hatta belki kendi değer ve yeteneklerimizi ortaya koyma konusunda bir muhakeme, uyanma ve karar verme aşamasında olabiliriz. Öncelikle , bu kararın sonuçlarının uzun dönemde bizi etkileyebileceğini hatırlatmak isterim, yani kolay dönülebilecek bir karar olmayabilir. Diğer bir konu ise , kararı verirken, mevcut kişisel yargılarımızdan uzaklaşarak, konuyu 360 derece değerlendirmekte fayda olduğu. Bu süreçte, dışarıdan gelen yönlendirmeler de olabilir, bunları da çok iyi analiz etmemiz, kendi akıl süzgecimizden geçirmemiz gerekiyor.

Bir geri dönüşüm zamanındayız. Böyle zamanlarda, başlangıçlar ve bitişler olması muhtemeldir. Geri dönüşüm, var olan şeyi değerlendirerek yeniden farklı bir şekilde kullanmaktır. Bu kez, içimizdeki hammaddeyi ışıldatacak yepyeni fikirler ve bakış açıları ile dolabiliriz. Bizden beklenen , inisiye olmak için kendimizi adamamız, bilgiyi almak için açık olmamız. Gereksiz şeyleri istikrarlı bir şekilde temizleyerek, kazarak, üzerindeki toprağı atarak hammaddeye ulaşabiliriz. Oysa ki, odaklanamamak, gereksiz detaylarla kendimizi meşgul etmek veya tamamen donup kalmak, tembellik yapmak bu enerjinin gölge yanları. Düşünsel tembellik nasıl olur? Ya başkasının fikrini alıp özümsemek ve o fikirle hareket etmek şeklinde, ya da , kendi önyargılarımız ve düşünce kalıplarımızda hareket etmek. Bu çukura düşmemek için her an uyanık olmak, İçsel rehberliğimize güvenmek, kalp-zihin uyumunu sağlamak gerekiyor.

5 Haziran’daki Dolunay, aynı zamanda bir Ay tutulması olacak ve konu yine yay-ikizler arasında olacak. Bilgi toplama ve paylaşma sürecimizi olgunlaştırmamız dolunay zamanını bulabilir. Zihin, kalp, bilinç, bilinçaltı ve duygular aynı burçta ilerlerken, düşünsel yaratımlarımızın da hızla aktive olacağını söyleyebiliriz. İstemsiz olarak, günde yaklaşık 90.000 düşünce ürettiğimizi düşünürsek, aslında odağımızın ne kadar kontrolümüz dışında olduğunu anlarız. Bu nedenle , farkında olduğumuz anlarda hiç olmazsa , eleştirdiğimiz, sevmediğimiz, uzak olduğumuz konularla ilgilenmek yerine, odağımızı asıl istediğimiz, sevdiğimiz, bize neşe verecek konulara yöneltebilir ve sonuçları takip edebiliriz.

Sevgi, sağlık ve ışıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: