Lucifer Venüs’ün geri yolculuğunun Tarot enerjileri ile okunması

2020 VENÜS RETROsu; 13 Mayıs- 25 Haziran 2020

Tarot Arkana Kart Enerjileri ile Joker’in geri yolculuğu olarak okuma. (Bu bir sentez çalışmadır.)

Venüs, klasik astrolojide; İlişkiler, sevgi-şefkat, maddi olarak sahip olunan değerli şeyler, manevi olarak değerler, uyum, estetik, zevk, keyif, sanat, dekorasyon, finans getirileri, yatırımlar, hazine, diplomasi, barış gibi konuları temsil eder.  Geri hareketindeki Venüs, bu sıralanan konularla ilgili kişinin hayatında yarım kalmış, tamamlanmamış, sürünceme kalan konuları tekrar gündeme getirir. Bu konular üzerinde yeniden düşünerek, kişiye çözüm, olgunlaşma ve tekamül imkanı verir.

Tarot kartlarında ilk 20 Arkana, Ruhun yolculuğunu anlatır. Joker olarak dünyaya gelen ruh , Büyük Arkanalarla temsil edilen enerjileri tecrübe ederek olgunlaşır ve tekamül sürecini tamamlar. Bu mantıktan yola çıkarak, Venüs’ün Retro yapmaya başladığı dereceden, Retro hareketini bitirdiği döneme kadar bulunduğu dereceleri, Büyük Arkana enerjileri üzerinden bir yolculuk olarak  okumak istedim. Sizin konunuz yukarıda saydığım Venüs konularından hangisi ise, bu çalışmayı o konuyu düşünerek okuyabilirsiniz. Konunuzun ne olduğunu tam bilmiyorsanız, 2012 Mayıs-Haziran veya 2004 yılı Mayıs-Haziran aylarında yaşadığınız önemli olayları hatırlamak sizin için yararlı olabilir. Örneğin; 2012 Mayıs ayında önemli bir yatırım yaptıysanız, bu günlerde yeniden aynı şekilde yatırım yapmaya çekiliyor olabilirsiniz. Veya, bir terfi almışsanız ve maaşınız artmışsa, şu anda yeniden kendi kendinize bu sorgulamayı yapıyor olabilir veya gerçekten bir teklif almış olabilirsiniz. Veya, bir ilişkiyi bitirmişseniz, bu dönemde yine bir ilişki ile ilgili bir sonlandırma hissiyatında olabilirsiniz, ya da bitirdiğiniz ilişki yeniden karşınıza çıkabilir. Vb.

Konunuz ne olursa olsun, unutmayın Venüs temelde, ÖZ DEĞER , SEVGİ ve DİŞİL ENERJİ ile ilgilidir. Bu çalışmayı , yaşadığınız konu ile ilişkilendirerek okurken, içsel eğilimlerinizi fark etmeniz, konu içinde kendi değerinizi nereye koyduğunuzu anlamanız , alma-verme dengenizi gözden geçirmeniz, ve yine bu konu içinde duygularınızı yansıtma potansiyelinizi gözlemlemeniz gerekecektir. Ayrıca, Venüs İkizler burcunda seyahat ettiği için, konunun konuşmalara yansıyacağını, hatta belki yanlış anlaşmalar üzerinden veya daha önce konuşulmamış, saklanmış olanlar üzerinden olabileceğini göz önünde bulundurun.

En son, 5 dereceye kadar geriledikten sonra düz hareketine dönecek olan Venüs, aşağıda sıralanan tüm çabalarından üzerinden , bu kez daha emin ve kararlı olarak, cila yapmak üzere yeniden geçecek. Bu, retronun gölge dönemidir. Rahatlayarak da olsa enerjiler devam etmektedir. O nedenle, bu defa 5 ‘den 21’e kadar tersten bir kez daha okuyarak kendi sürecinizi takip edebilirsiniz.

Bu sürecin tekamül yolunuzda büyük bir ivme yaratması ve Venüs gibi ışıl ışıl parlamanız dileğimle.

(13-19 Mayıs ) 21° – Dünya ; Tüm sınırlamalardan, bağlardan kurtularak tamamlanma ve yeniden doğmak için kozadan çıkma. Ruhsal enerjilerin gücü ile dünyada dengede durma. Cinsel enerjinin yerini ruhsal enerjiye bırakması. Karmadan kurtulma, ruhsal gelişmenin tamamlanması.

Venüs retrosu kucağımıza soruyu bıraktı; “ Bu konu artık böyle devam etmiyor/etmemeli. Gözlerim açıldı, artık daha net görebiliyorum. Daha farklı ve yeni bir yol/yöntem olmalı. Böyle devam etmesini istemiyorum. Bu konunun tamamlanmasını istiyorum. Soru işaretlerinden kurtulmak zamanı. Ve bunun için ilahi olan beni destekliyor.”

(20-22 Mayıs ) 20° – Muhakeme ; Kendini tüm çıplaklığınla görme ve muhakeme etme. Yükseliş ve Uyanış noktası. Ancak tarafsız ve cesur bakış açısıyla kendinle yüzleşmen şartıyla.

Dünya Arkanası ile üzerinde düşünmem gereken konu gözlerimin önüne serilip, netleştiğine göre, artık bir muhakeme yapmalıyım. İçimin daralıyor olması bana bunu anlatıyor. Önce kendimi tartmalıyım. Ben bu konuda neredeyim, ne istiyorum, ne yapıyorum, ne ifade ediyorum? Beni üzse de, canımı sıksa da önce kendime karşı dürüst cevaplar vermem şart. Bu bir uyanış zamanı ,bunu anlıyorum. Kendi içimdeki muhakememle birlikte, konuyu , ilgili kişiyle de paylaşarak, tüm ayrıntıları ile konuşmalıyım. Sağlıklı be konuşma ortamı yaratarak çok şey anlayabilir ve yol katedebilirim.

(23-24 Mayıs) 19° – Güneş ; Yeni bir bilince ulaşılması, aydınlanma. Karanlık durumlardan sonra aydınlığa ulaşılması. İçteki ışığın dışa vurması ve kişinin parlaması. İnsanlığa hizmet noktası. Yaşam sevincinin , umut, arzu ve tatminlerin gözden geçirilmesi.

Zorlu bir muhakeme sürecinden sonra, artık bu konuda içsel olarak hafiflediğimi hissediyorum. Şu anda daha farklı düşünüyorum. Bu fikre/konuya takılı kalmadan yaşamak , olmayacaksa olamayacağını bilmek, olacaksa olacağını bilmek çok güzel. Ve zaten artık, olsa da olmasa da , ben tertemiz ve hafiflemiş olarak ,sevinçle yoluma devam edeceğim. Takılı kalmamak çok rahatlatıcı.

(25-26 Mayıs) 18° – Ay ; Çocukluk ve bilinçaltı korkularından arınmak için çaba gösterme. Karanlık ile mücadele.

Güvenlik alanımdan çıkmaya korkuyorum. Evet bu günlerde zaten dışarı çıkma yasağı var ve ben evden burnumu bile çıkaramıyorum, artık dışarısı bana çok güvensiz gelmeye başladı. Bu güvensizlik hissi üzerinde çalışma zamanı olduğunu anladım. Bilinçaltı korku, kaygı ve güvensizliklerimden arınıyorum. İlahi olana güveniyor ve her zaman korunduğumu biliyorum. Olan her şey olması gerektiği gibi olur.

(27-28 Mayıs) 17° – Yıldız ; Yeteneklerin, sezgilerin, duru görünün, ilhamın gözden geçirilmesi ve fark edilmesi, ve hayata geçirilmesi.

Venüs retrosunun en büyük hediyesi belki de , eskide bıraktığım yeteneklerimi yeniden hatırlamam oldu. Artık onları hakkıyla kullanmaya ve hayata geçirmeye karar verdim. Ve hatta, sezgiselliğimin çok arttığını hissediyorum. İlhamla doluyorum. Ve sanki, duru görü/işiti , telepati gibi yeni yeteneklerim de gelişmeye başladı.

(29-30 Mayıs ) 16° – Yıkılan Kule ; yeninin gelmesi için eskimiş ve geçersiz olanın yıkılması. Tüm içsel tapınakların yıkılması. Hiçlik haline ulaşma. Tutunduğun, sımsıkı sarıldığın her şeyin gitmesi, ilişkinin bitmesi.

Şımarıkça davrandığım, hep bana, hep ben dediğim şeyler elimden bir bir gidiyor sanki. Aklım ailemde. Bir bir uzaklaşıyorlar benden. Onlara mı sımsıkı tutunmaya çalışıyorum acaba? Belki de artık , çocukça, düşüncesizce ve küstahça davranmayı bırakmam gerekiyor. Her şey benim istediğim gibi olmayabilir. Biraz duygusal olarak esnemek, anlayış sahibi olmak ve uyum göstermem gerekiyor sanırım. Bugüne kadar sabit tutmaya çalıştığım şeylerin elimden gittiğini görmek beni üzse de , bunda da çok özgürleştirici bir yan olduğunu anlıyorum.

(31 Mayıs-1 Haziran) 15° – Şeytan ; Maddi olan her tür bağdan kurtulma. Dünyasal her türlü ihtirastan; bedensel zevklerden, tutkudan özgürleşmek için çalışma.

Cinsellik için ilişki yaşamak, para için çalışmak, statü için mücadele etmek … Elde edemediğim zaman beni içten içe kavuran ihtirasım var mı? Bu ihtiras ve tutkular beni oyuncak ve tutsak yapıyor. Bunu artık fark etmem gerekiyor. Yerine sevgiyi koyuyorum, yerine neşeyi koyuyorum. Kolayca zincirlerimden kurtuluyorum. ( Burada , ilk başta düşündüğünüz konu ne ise, eğer hala o konudaki sıkıntınızda özgürleşemediğinizi düşünüyorsanız, kendinize hala hangi ihtirasınızın esiri olduğunuzu sorun.)

(2 Haziran) 14° – Denge ; Önce içsel dengenin sağlanması. Duygusal zıtlaşmaların uyum ve dengeli bir hale gelmesi. Affetme , barış ve makul hareket etme süreçleri. Alma-verme dengesinin sağlanması.

Eril-dişil yanlarımı dengeliyorum. Alma-verme dengemi kuruyorum. Kendi değerimi biliyorum ve artık kendi merkezimde dengedeyim.

(3-4 Haziran) 13° – Ölüm ; Gerçek bir dönüşüm. Bitişler ve kabuk değiştirme zamanı.

(Venüs cazimi durumda, en parlak zamanı. Retronun en güçlü enerjisi. Dialda pluto-satürn ile hassas nokta yapıyor. Marsla da kare açısı devam ediyor.)

Gerçek bir Zümrüt-ü Anka kuşu olma zamanı. Tam bir dönüşüm, tam bir yapılanma. İçsel ve dışsal tüm mesajların dikkatle değerlendirilmesi vakti. Lucifer Venüs bu defa, yepyeni bir Afrodit tanımı yazıyor; kova zamanı Afrodit enerjisi canlanıyor. Bu enerjide, benim kendim için verdiğim çabanın, kolektif için ve kolektifle birlikte olduğunu anlıyorum. Hem benim için, hem de kolektif dişi enerji için yeni bir döngü , yeni bir dönem başlıyor. Eski yüklerden kurtulmak acı verici olsa da, gerekli, bunu biliyorum. Çünkü zaman değişiyor, çünkü enerji değişiyor çünkü ben değişiyorum.

(5 Haziran) 12° – Asılan Adam ; Yeni bir bakış açısı geliştirmek için bir süre bekleme. Fikirlerin, projelerin gözden geçirilmesi. Eli kolu bağlı hissetme, hareket edememe . Bir süreliğine dünyasal işlerden elini eteğini çekme evrensel olanla bağlantı kurma.

Bu muazzam dönüşüm enerjisinden sonra bugün biraz dinlenme ve kendini dinleme zamanı. Hareketsiz kalıyorum diye üzülmem gereksiz, çünkü ruhsal olarak bu döneme ihtiyacım var. Her zaman olduğu gibi bu dönem de hayrıma ve olması gerektiği gibi oluyor. Keyfim yerinde.

(6-7 Haziran) 11° – Adalet ; Vicdan muhasebesi yapma ve kendini tartma zamanı. Ve yüzeye çıkan adalet isteği. Geçmiş davaların, konuların yeniden gündeme gelmesi ve adaletin tesis edilmesi için çalışılması.

(Venüs 11 derecede kardinalde Jupiter ile çalışıyor).  Hak ettiğimi elde etmek istiyorum artık. Önce kendi vicdan muhasebemi yapıyorum, gerçekten hak ediyor muyum, ne kadar hak ediyorum? Herkes için en adil olan durumu tespit ettikten sonra da , hakkım olanı almak ve hatta hakkı olan diğerlerinin de haklarını almaları için çalışıyorum.

(8-9 Haziran) 10° – Kader Çarkı ; Kendini fark etme ve bilme. Ekilenin biçilmesi. Mevcut ilişkilerde kaçınılmaz bir sona doğru ilerleme. Şans oyunlarına merak salma. Oynak zeminde dengeyi sağlamaya çalışma.Zorlukların geçmişte kalması, şansın dönmesi.

Zor dönemler geride kaldı, şansım dönüyor artık. Ancak burası da çok oynak bir zemin, her an, adil, dürüst, doğru olmam gerektiğini biliyorum.

(10-11 Haziran) 9° – Ermiş ; Manevi arayış, planlama, duraksama, manevi rehberlerden yardım alma, içsel bilgeliğe ulaşma için içe çekilme.

Bu süreçte spiritüel olarak çok ilerledim, hatta bazen yaşlandığımı bile hissediyorum. Olgunlaştım. Şimdi bu bilgilerimle çevreme yol gösteriyorum.

(12-13 Haziran) 8° – Güç; Egonun direttiklerinden kurtulma ve gerçek gücü ruhaniyetle bulma. Manevi olarak güçlenme ve yepyeni başlangıçlara hazır olma.

Evet, itiraf ediyorum, bu süreçteki tüm ruhsal ve maddi kazanımlarım, içimde biraz kibire sebep olmuş olabilir. Ancak bu durumun küçük benliğimi, egomu beslemesine izin vermiyorum. Asıl gücün, egonun oyunlarına gelmeden, onunla anlaşma içinde yürüyerek kazanılacağını biliyorum. Her hareketim ve konuşmam sevgiden geliyor.

(14-15 Haziran) 7° – Araba ; Ruhsal olarak verilen çabalar sonuç vermiş, savaşa ve sefere hazır ve yeterli donanımda olmak.

Artık , yeni yeteneklerimle, kendime biçtiğim yeni değer algımla, duygularımı ifade ediş tarzımla yeni başlangıçlar için tam donanımlı bir şekilde hazırım. Kendi yeni resmimi görebiliyorum. Başkasının bana hadi yaparsın demesine ihtiyaç duymuyorum.

(16-19 Haziran) 6° – Aşıklar ; Zıt kutupların birleşmesi. Önemli bir karar aşaması. Karar verirken ve başlangıç yaparken her ikili tarafın da dikkatle gözden geçirilmesi gerekli. Geri dönüşümü olmayan bir yola girme.

(20-24 Haziran) 5° – Aziz ; Aşıklar kartında bir karar alamadıysam , bir bilene, büyüğe danışabilirim.

Eğer bir karar aldıysam, sistem bu kararımın herkes için adil olduğundan ve aşırılığa kaçmadığından emin olmak isteyecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: