MERKÜR RETROSU BAŞLADI

Zihin ve iletişim gezegeni Merkür 14 Ocak (bugün) 4 Şubat’a kadar sürecek geri hareketine başladı. Herhangi bir gezegenin geri hareketi , o gezegenin temsil ettiği enerjinin içe ve geriye yönelik çalışıyor olduğunu anlatır.

Elbette hiçbir gezegen gerçekte geri hareket etmez, ancak astroloji dünya merkezli bir sistemdir. Dünyadan bakışla gezegenler dünyanın çevresinde dönüyormuş gibi görünürler. Yörüngeleri tam bir daire formunda olmadığı ve eş zamanlı olarak dünya da kendi güneş çevresindeki hareketine devam ettiği için oluşan bu illüzyonumsu geri hareketlerinde gezegenler, ilerledikleri rotanın bir noktasında durup sonra aynı rotadan geri dönüyor gibi görünürler.

Merkür’ün geri hareket ettiği dönemlerde, en genel anlamda, Merkür’ün temsil ettiği, eğitim, ticaret, anlaşma, sözleşme, yayıncılık, yakın akrabalar, kardeşler, seyahatler gibi konularda yaşanabilecek olası sorunlara karşı tedbir amaçlı yepyeni girişimlere başlanılmaması, yeni iletişim araçları/aletleri alınmaması tavsiye edilir. İletişim sorunlarına açık olunabilecek bu süreçte, konuşurken, mesaj atarken form doldururken, sınavda şıkları işaretlerken, trafikte araba kullanırken her zamankinden daha dikkatli olmakta fayda vardır.

Merkür retroları yeniden değerlendirme yapmak, düşünmek, farkındalık çalışmaları yapmak için çok kıymetli zamanlardır. Zihinsel süreçlerimiz, algımız dışardan çok içe yönelik çalışacağı için, sürekli ileri doğru akan bu yaşam içinde kısa mola zamanları gibidir. Bu molayı vermemize neden olabilecek olaylar da , örneğin telefonumuzun, bilgisayarımızın arızalanması, internetin kesilmesi , yine Merkür’ün retro dönemlerinde sıkça görülebilir. Evrenin işaretlerini takip etmek, durmak gerektiğinde durabilmek, hiç olmazsa yavaşlayabilmek bizi daha büyük olası zararlardan koruyabilir .

Bu süreçte biraz yavaşlamak, hayatın rutininin içinde kendine kısa süreli de olsa zihinsel soluklanmalar yaratabilmek gerekir. Projelerin, sözleşmelerin üzerinde düşünmek, detaylar konusunda notlar almak , geçmişte başlanmış ama tamamlanmamış konuları gündeme getirerek olgunlaştırmak için değerlendirilebilecek güzel zamanlara işaret eder.

Merkür 14 ocak – 4 Şubat arasındaki retrosunda, önce kova burcunda sonra da oğlak burcunda olacak. Bu da haritalarımızda , kova ve oğlak burcunda bulunan gezegen ve ev konularında yukarıda belirttiğim etkileri yaşayabileceğimizi gösterir.

Bu yıl retro süresi içinde Merkür iki defa Pluto ile tam kavuşum açısı yapacak. Pluto bu kavuşumda baskın enerji olarak, zihnileri karanlığa , derine itecektir. Zaten retro ile içe yönelen düşünceler, çok daha derinlere, eskiye, geçmişe hatta karmaya kadar gider. Yüzeyde kişilerde vereceği his ise; baskılanmış, bastırılmış bir zihindir. “Düşünemiyorum”, ” Bloke oldum, hiçbir şey üretemiyorum”, “konuşmak bile istemiyorum” cümlelerini sıkça duyabiliriz. Depresif ve melankolik bir etki yaratabilir.

Diğer yandan baktığımızda, zihinsel derin kazma yapmak için çok uygun bir zaman. Bu süreçte düşünce ve bu düşüncelerimize paralel olarak hislerimize odaklanarak, derinde , bilinçaltımızda kalmış, bizi bloke eden konuları günyüzüne çıkararak yüzleşme fırsatımız olabilir. Karanlıklar içinde oturmak veya bu karanlıktan yeni ve canlı bir yaşam üretmek … seçim her zamanki gibi bizim. Pluto oğlak burcunda, haritamızda ilgili evlerde yıkım ile birlikte dönüşüm enerjisi çalıştırmaya devam ediyor. Retro Merkür ile yapacağı bu kıymetli kavuşum açısını farkındalık için kullanmakta büyük fayda var. Retronun hemen ardından, bu defa düz seyahatinde Merkür yeniden Pluto ile kavuşacak, ve üzerinde düşünüp, dönüştürdüğümüz konularda yine Pluto’nun yardımı ile kalıcı yapılar kurmak için başlangıçlar yapma şansımız olacak.

Sevgi ile bilgi ve ışık olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: