AŞİL TENDON

Hepimizin zayıf yanları, bir veya daha fazla aşil topuğu vardır değil mi? Yani, hiç yaralanmayan, hiç hata yapmayan ,hep güçlü duran her birimiz bir noktamızdan kolayca yaralanır, dikkat etmezsek bir yanımızla hep hata yaparız. Bugün , günün enerjisinde aşil tendonu sahiplenmek ve onu dönüştürmek potansiyeli var.

Hikayede Akhilleus, acaba topuğundan yaralandığında öleceğini bilseydi, nasıl ki başına miğfer takıyor, topuğuna da bir koruma takmaz mıydı diye düşünüyorum. Peki biz biliyor muyuz aşil topuğumuzu; en kırılgan ve zayıf yanımızı, en çok hata yapmaya müsait yanımızı…

Yarın kadınlar günü, bugün haritaya baktığımda gün içinde kadın gruplarının ( ay cupido) yoğun bir iletişim trafiğinde olacağını, kadın travmalarının doktorlar, yetkililer tarafından da konuşulacağını (transpluto apollon), kadınların gruplar halinde konuşacağını, hatta belki uygun olan yerlerde eylemler yapacağını görüyorum. Hep daha ileriye gidebilmek, daha özgür olabilmek daha eşit olabilmek için ( jüpiter merkür kova).

Konunun içine aşil tendonu koyduğum zaman ise, kadınların güçlenmek ve yazgıyı dönüştürmek için kendi aşil topuklarını fark etmeleri gerektiğini görüyorum. Hangi yanımızla yaralanmaya açığız? Hangi yanımızla sürekli hata yapmaya meyilliyiz? Hatalarımızı kabul ederek gerekli sorumluluğu alabiliyor muyuz?

Zayıf yanlarımızı fark etmek bizi zayıf kılmaz aksine güçlendirir. Miğferi ve zırhı doğru şekilde kuşanmak gerekir değil mi, aksi takdirde amaca hizmet etmeyen bir ağırlıkla dolaşmak zorunda kalırız. Bunu metaforik olarak söylüyorum elbette, gerçekte bir savaşta da değiliz. Karanlığını bilen aydınlağa gidebilir unutmayın. Hiç birimiz mükemmel değiliz ve mükemmel olmak zorunda da değiliz. Sosyal alanda haklarımızı ararken, beraberinde aynayı kendimize de tutmayı başarırsak, kendi karanlıklarımızla cesaretle yüzleşirsek , sevgi ile aydınlığı hep beraber yaratmayı başaracağız diye düşünüyorum. Geçmişten ve kolektiften gelen tüm o ezilmiş, itilmiş, yaralanmış kadın travmalarını salıvermek, artık daha fazla kadının zarar görmemesini sağlamak için kolektif olarak arınmaya ihtiyacımız var ki ülkemizde kadınlar büyük bir uyanış içindeler, hızla ve gruplarca travma çalışmaları yapılıyor, elbette bu çalışmalar gün gelecek kitlesel bir arınmaya dönüşecek, gözle görünür bir noktaya gelecek, geliyor.

Sevgiyle bilgi ve ışık olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: