4 ARALIK YAY BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

4 Aralık Cumartesi sabah, Türkiye saatiyle 7:43’de tam güneş tutulması olacak. Tutulma Türkiye’den gözlemlenmeyecek. Kapsama bölgesi, Güney Avustralya-Güney Afrika-Güney Amerika, Atlantik, Pasifik, Hint Okyanusu, Antartika olacak. Tutulmalar gözlemlendikleri noktalarda daha yoğun etkilere neden olurlar.

Tutulmanın hangi konuları gündeme getireceğine değineceğiz bugün ki yazıda. Bu konular zaman zaman tetiklenerek artacak, bazen de azalacak şekilde yaklaşık 6 ay kadar etkili olacak. Elbette , her zaman söylediğimiz gibi bunlar çok genel etkilerdir, herkesin haritasında farklı şekillerde açığa çıkar, çünkü her birimizin harita dinamikleri birbirinden farklıdır.

  • DEĞİŞİM VURGUSU; Tutulma haritasında Oğlak burcu yükseliyor. Oğlak burcu ‘şekillendirme’, ‘var olanı kullanma, var olan kısıtlı kaynakları en optimum şekilde kullanarak fayda yaratma’ “yapılandırma” anlamlarına gelir. Oğlak burcunun yöneticisi Satürn ise Kova burcunda ve hala çok kuvvetli ki bu yükselen oğlağın motivasyonlarını gerçekleştirme potansiyeli olduğunu gösterir. Satürn’ün Uranüs’le yaptığı kare açı, Uranüs’ün de değişim için sert bir şekilde devrede olduğunu anlatır. Tutulmanın kendisi yay burcunda , ateş elementinin değişkeninde. Değişime bir vurgu daha. Ve, Plüton haritanın ilk evinde , bahsettiğimiz şekillendirme ve değişimin aslında bir dönüşüm olabileceğini gösteriyor. Değişim ile dönüşüm arasında bir fark vardır; değişen her şey dönüşmez, dönüşen şey ise geri dönülemez bir şekilde değişmiştir. Oğlak burcu , tüm kurumsal şirketleri, yöneticileri, yüksek rütbelerdeki kişileri, inşaat ve yapı işlerini, bürokratları, sistemleri , her tür geleneksel yapıları anlatır. Haritanın genel motivasyonlarını anlatan 1.evde olduğu için, bireysel haritalarda pek çok farklı konu bu dönüşümden nasiplenecek gibi...Haritalarınızda Kova burcunun bulunduğu alanda bu konularda bir değişim gündeminize gelebilir demektir.
  • İLİŞKİ VURGUSU ; İlişki gezegeni Venüs, Plüton ile kavuşumda haritanın 1.evinde. Bunun anlamı, bazı yaşamlarda , kalıplaşmış, belli bir rutine ve sisteme oturmuş, belki artık bir kurum haline gelerek şefkat duygusundan uzaklaşılmış ilişkilerin artık dönüşebileceğidir. Veya bir başka bakış açısı ile ilişkinin yeni bir yapılandırmaya gidebileceğini, örneğin evlilik gibi bir kurumsal plana geçilebileceğini de gösterir. Bu bağlamda, haritanın 4.evindeki Uranüs, çeşitli nedenlerle yeni ilişki modeline geçenlerin taşınma, evden ayrılma, belki şehir ve ülke değiştirme, aileden uzaklaşma potansiyelleri taşıyor. Kimi evlenerek, kimi boşanarak, kimi çalışmak için şehir değiştirerek bu potansiyeli çalıştırabilir. Elbette, bazı yaşam planlarında , ailedeki kayıplar nedeniyle, ailelerde sorumluluk değişimleri de olabilir. Her nasıl olursa olsun, bu gösterge, özellikle de haritalarımızda bir karşılığı varsa, ilişkiler içinde farkındalık çalışarak tekamül yoluna girebileceğimiz deneyimler getiriyor gibi görünüyor.
  • PARA ve SAHİP OLUNAN DEĞERLERLE ilgili de , tıpkı ilişkilere benzer bir dönüşüm içinde olabiliriz. Sahip olunanı korumak, değerlendirmek yönündeki yoğun gayretimiz, Plüton’un etkisi ile, kişisel çabamıza bağlı olmayan bir şekilde boşa çıkabilir. Para, paranın değeri ve para piyasları sert etkiler içinde olacak gibi görünüyor.Değerlerimizle, varlığımızla ilgili bazen de yenilebiliriz, işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Plüton burada kadersel etkileri anlatır. Çok daha büyük bir planda olması gereken her şey olması gerektiği oluyordur zaten. Gölgelerimizle ve korkularımızla cesaretle yüzleşmek bu noktada en büyük sorumluluğumuz olacaktır. Oğlak burcunun etkilerini pozitif kullanmak, statü , mevkii ve garanticilik hissi için çabalamak yerine, plütonun götürdüğü derinliklerde bilge bir keşiş gibi fener yakmak ile olacaktır. Çünkü oğlak burcu tüm yukarda saydığım arketipler dışında, yalnız ve bilge bir keşişi de tarif eder. Böylece Venüs derecesinin Sabian sembolünün ifade ettiği gibi, cesaretle öncülük yapan savaşçı sonunda iki madalya ile ödüllendirilir. Savaşınızı bilgelikle verin dostlar.
  • TOPLUMSAL ADALET İHTİYACI; Yay burcu yeniayının ( her güneş tutulması bir yeniaydır) 11.evde getirdiği etkilerin başında, gruplar için adalet ve hak arayışı ve ihtiyacı var. Giderek adil olmaktan uzaklaşan bir ekonomik yapıda böylesi bir ihtiyaç ve haritada buna vurgu olması şaşırtıcı değil. Ancak tutulma derecesi Neptün’den kare açı alıyor ki, bu da belki tutulma etkisi süresince bu anlamda bir netlik olamayacağını, hatta belki hayal kırıklıkları yaşanabileceğini gösteriyor olabilir. Yay burcunun yöneticisi Jüpiter Kova burcunda tüm insanlar için eşitlik ihtiyacı vurgusu yaparken, bir yandan bireyciliği de çoğaltıyor. Bu noktada gerçekten kolektif insanlık adalet mi istiyor yoksa kendi refahını mı düşünüyor sorusu geliyor akla. İkisi birlikte olamaz mı ?* Elbette olabilir. Ve dünya yapısında, kova çağında ümit ediyorum ki insanlık bunu başaracak. Ancak içinde olduğumuz son dönemeçte kendi isteklerimizin ne kadar farkındayız ?O nedenle her zaman ki gibi, önce kendi içimizde adalet ve hak kavramlarını iyi oturtmalıyız. Kendimize adil miyiz? veya biz adil davranıyor muyuz? Adil olarak aynı zamanda haklarımızı da koruyabiliyor muyuz?
  • SEYAHATLER, YÜKSEK EĞİTİM; Yay burcu uzun yolculukları ve aynı zamanda yüksek eğitimi anlatır. Bu dönemde belki yeni eğitimlere başlayabilirsiniz. Belki bu eğitimler felsefe, din gibi yaşamı anlamlandırma yolunda size katkı olacak eğitimler olabileceği gibi, akademik , profesyonelleşmeye yönelik eğitimler de olabilir. Merkür de yay burcunda ve tutulmaya eşlik ediyor. Bu da bu konularda zihin dağınıklığı veriyor olabilir. Birden fazla şeyi aynı anda yapma isteği içinde olabiliriz. Çok dağılmadan bir hedef belirleyerek harekete geçmekte fayda var. Yine Neptün’ün sert açısı bu noktada zihin dağınıklığını çoğaltırken, eğitimlerden beklentiyi de çok yüksek tutmak, veya eğitimin kendisini idealize ederek , belki daha idealini beklemekten, belki ulaşamayacağını düşünmekten kendi kendine hayal kırıklıkları yaratılmasına sebep olabilir. Seyahatlerde ve uzak yerlerde Neptün etkisi havadan veya sudan yayılan ateşli hastalıklara da neden olabilir.
  • YURTDIŞI BAĞLANTILI İŞLER ve TİCARET; bu alanda da çok aktif harita. Neptün’ün bulanıklık etkisini azaltmak için, Venüs’ün oğlak burcundaki yapılandırıcı ve garantici hareket etme arzusunu kullanabiliriz. Yine de , Venüs’ün Plüton ile birlikte çalıştığını göz önünde tutarak, eğer mevcut işimiz yurtdışı bağlantılıysa, işleri daha farklı nasıl yapabiliriz konusunda düşünmemiz gerekebilir. Özgür ruhlar kendi deneyimlerinin efendisidirler. Her kriz kendi fırsatlarını da beraberinde getirir. Adım atmadan önce, her tür planı yapmış olsanız bile kalbinizi ve sezgilerinizi dinlemelisiniz. Başarılı iş insanlarına baktığınızda sadece çok çalıştıklarını görmezsiniz, dışardan bile hissedilen en önemli özellikleri işlerini kalpten gelen bir sevgi ile yapıyor olmalarıdır. Merkür’ün yay burcunda ve Neptün ile sert açı yaptığını da unutmayın; çok fikir ve zihin bulanıklığı yaşayabilirsiniz. Kılavuzunuz kalbiniz olsun.
  • GEÇMİŞLE YÜZLEŞME; yukarıdaki alanlardan hangisinde deneyim yaşıyor olursanız olun, tutulma haritası ‘geçmişle yüzleşme’ konusunda net bir vurgu yapıyor. Tutulma derecesinin Sabian Sembolü ‘Bir dulun geçmişi su yüzüne çıkarıldı’. Bazen biten şeylerin ardından acı tutarken , acılarımıza saplanır kalırız. Bedbahtlığımız , talihsizliğimiz bizim bir parçamız oluvermiştir. Yaşama devam edemeyiz adeta. Bu çoğunlukla, ilişkiler içindeki bitirilmemiş duygusal bağlardan ve belki de kişinin kendi hataları ve başarısızlıkları ile yüzleşememesinden kaynaklanır. Bu örnekteki gibi, hayatın her alanında acımıza tutunup tutunmadığımızı gözlemlemeye çalışalım.
  • Şimdi, bu tutulma enerjisi ile, İlişki-Para-Değer-Arzu , hangi konuda olursa olsun , geçmişimizle yüzleşmemiş gereken olaylarla karşılaşabiliriz. Kendimizle yüzleşmek, hatalarımızı görmek, affetmek önümüzde açılan yepyeni yolları görmemiz için gerekli. Çok farklı bir sürece doğru gidiyoruz hızla, hatta girdik. Yeni olana yer açmak için eskinin yüklerini boşaltmamız lazım. Ay düğümleri hala iletişim hattındayken devam eden tıkanık ilişkilerde veya konularda, konuşarak , en azından duygularımızı aktarmaya çalışmalıyız. Ya da , kendimizle benzer durumda olanlarla fikir alışverişi yapabilir veya bir uzmandan yardım alabiliriz.

Paylaşmak yükleri azaltır unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: