DUALİTEDE VAR OLMAK

İlkbahar ekinoksu ile Güneş artık Koç burcunda seyahat ediyor. Koç burcu , Zodyağın ilk burcu olarak başlatan bir enerjiyi anlatır. Yaşamın filizlenmesi için tüm koşulların uygun olduğu ilkbahar mevsiminde, yepyeni deneyimlere yelken açmak için, var olma gayreti, cesareti ile birlikte ilerleme ve hareket etme enerjisi gereklidir. Bu özellikler tam olarak Koç burcunu tanımlamaktadır. Koç burcu, tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi, masum ve acemi bir şekilde var olmaya odaklanmıştır. Kendinden başkasının farkında değildir çünkü henüz diğer kişiler ve insanlarla kurduğu teması anlamlandıracak yeterlilikte değildir. Sadece var olmak ve deneyimlemek ister. Yaşam tecrübesi olmadığı için, bu tecrübesizliğin getirdiği bir cesaret ve gayret içindedir, korku nedir bilmez. Bu gayret olmasa bebek, konuşamadığı halde nasıl ihtiyaçlarını anlatırdı, nasıl yürüyebilmek için sayısız kere denemeler yapardı ?

Diğer taraftan, bu gözü kör cesareti Koç burcunu plansız ve düşünülmemiş şekilde hareket etmeye yönelttiği için, bazı zamanlarda zararlarla karşılaşmasına sebep olur. Ancak o bunları önemsemez, yeniden kalkar ve yeniden devam etmek ister. Asla pes etmek nedir bilmeyen bir savaşçıdır o. O nedenle, gözü kara liderler, girişimciler, çevresine öncülük edenler genelde Koç burcu insanlarıdır.

Ruhsal olarak baktığımızda, Bir’lik halinden Dualiteye, yani ikilik dünyasına gözlerimizi açtığımız noktadır koç burcu. Bu dünyanın kutupsallığına alışmak ve burada yaşamak için gerekli olan cesareti, gayreti ve enerjiyi açandır. Hepimizin haritasında bir yerlerde koç burcu özelliği vardır; elbette eşit yoğunlukta olmadan. Hepimiz bir noktada öncülük eden, başlatan enerjide olabiliriz.

Hafta boyunca Koç burcundaki Güneş, Venüs ile kavuşumda olacak. Güneş Koç burcunda özelliklerini rahatlıkla ortaya koyarken; değerlerimizi, ilişkilerimizi, arzularımızı anlatan Venüs ise koç burcunda hiç rahat edemez. Venüs uyum arar, oysa bu kelime koçun dağarcığında yoktur, koç sadece ilerlemek ister, bazen önündeki engelleri kırıp dökmek pahasına, ve arkasına bakmaksızın…. Venüs sevilmek, beğenilmek ister, koç sadece var oluyor olmaktan memnundur, başkası kavramı koçta olmadığı için beğenilmek/ beğenilmemek konusu onun için bir sorun değildir.

Bu süreçte, ilişkilerimiz , değerlerimiz ve arzularımız, körleşmiş, sadece var olmak isteyen egomuzun ışığı altında yanıyor ama aynı zamanda da o ışıkla aydınlanıyor olacak. Bir yandan egomuzun zaaflarını fark ederken, diğer taraftan gördüklerimizin bizi huzursuz ettiğini fark edebiliriz. Konuların içindeki dualiteyi görme şansımız olacak. İlişki içinde hem kendimizi hem karşıdaki haklı görebiliriz, veya kendi değerlerimizle ilgili hem öyleyim hem de böyleyim diyebiliriz. Üstelik, koçun yöneticisi olan mars çift yönlü ikizlerde bu tarafsızlık halini destekliyor. Özellikle cuma günü tam bu enerji doruk noktasına ulaşacak. Böylece aslında birden fazla realitede yaşayabiliyor olduğumuzu fark edeceğiz. Gerçeğin çeşitli yüzlerini görebileceğiz.

Bakış açımızı bu anlattığım şekilde yönlendirmediğimiz durumda, ilişkilerde sürekli kendi istedikleri olsun isteyen, kendi değerlerini ön planda tutmaya gayret eden, öfkeli ve agresif bir ruh hali ile huzursuzluk yaşama potansiyelimiz de var. Hafta boyunda Mars ve Merkür sert açı yapıyorlar, bu da sözel olarak tartışmalar çok açık bir enerjiyi anlatıyor. Koç çok çabuk kükrer, öfkelenir ama öfkesi andadır, sonra geçer. Yine de bu kükreme karşı tarafta kalıcı hasarlar bırakabilir.

Konuşmakta zorlananlar için cesaret veren, zaten sürekli konuşuyor ve bildiğini yapıyor olanlar için ise körlüğün dozajını arttıran bir gökyüzü kombinasyonu var. Bu enerjiyi dualiteyi fark ederek, her iki tarafta da yaşayabiliyor olduğumuzun keyfini hissederek geçirebilelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: